Wydanie dowodu osobistego - przez Internet

Wydział/Jednostka prowadząca

Stanowisko ds. ewidencji ludności, dowodów osobistych i spraw wojskowych

Wymagane dokumenty

Każdy pełnoletni polski obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć ważny dowód osobisty.
Zawarte są w nim aktualne informacje, takie jak: imię, nazwisko czy numer PESEL. Potwierdza on Twoją tożsamość, polskie obywatelstwo (na przykład za granicą), a także pozwala wyjechać za granicę bez paszportu między innymi do krajów Unii Europejskiej.

Jeśli chcesz złożyć wniosek na dowód osobisty przez internet, musisz mieć profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Jeśli posiadasz dostęp do bankowości elektronicznej, to sprawdź czy Twój bank oferuje możliwość założenia profilu zaufanego bez wychodzenia z domu (obecnie jest to kilka banków, a ich lista się wydłuża). Założenie profilu zaufanego w bankowości elektronicznej jest proste i szybkie. Dzięki profilowi nie będziesz musiał składać wniosku o dowód osobisty odwiedzając urząd, przyjdziesz tylko po odbiór gotowego dokumentu.

Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia, jest ważny przez 5 lat, wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia, jest ważny przez 10 lat.

Wniosek na dowód osobisty może złożyć:

Do wniosku załącz:

Miejsce złożenia dokumentów

Platforma ePUAP

Pamiętaj, że dowód osobisty, złożony za pośrednictwem platformy ePUAP, możesz odebrać  w urzędzie, który został wybrany podczas złożenia wniosku. W przypadku wybrania Urzędu Miejskiego w Pogorzeli będzie to siedziba urzędu ul. Rynek 1, 63-860 Pogorzela.

I piętro Pokój nr 15

w poniedziałki od 7:30 – 15:30

we wtorki, środy, czwartki i piątki od 7:00 - 15:00

informacja tel. 65 57 34 620 wew. 219

 

Opłaty

Dowód osobisty jest bezpłatny.

Termin i sposób załatwienia

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się:

Jeżeli  przed 1 marca 2015 r. miała miejsce zmiana Twojego adresu zameldowania, musisz wymienić dowód osobisty, gdyż po 3 miesiącach od zmiany stał się nieważny.

Jeżeli zmiana Twojego adresu zameldowania nastąpiła po 1 marca 2015 r., to zgodnie z przepisami  nowej ustawy o dowodach osobistych, nie ma podstaw do jego wymiany.

Gdy rozpoczniemy realizację wniosku, dostaniesz na konto ePUAP potwierdzenie złożenia wniosku. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić przez internet, czy Twój nowy dowód osobisty jest gotowy do odbioru: www.obywatel.gov.pl

Na dowód czekasz maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, o czym Cię poinformujemy.

Dowód musisz odebrać osobiście. Przy odbiorze musisz przedłożyć swój  dotychczasowy dowód osobisty (zostanie unieważniony w chwili odbioru nowego dokumentu) lub dokument potwierdzający legalność pobytu - jeśli jesteś osobą, która nabyła obywatelstwo polskie (dokument ten trzeba zwrócić przy odbiorze dowodu osobistego).

Przy odbiorze dowodu dla osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13 roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowa ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia), osoba ta musi być obecna. Nie jest konieczna obecność dziecka, które ma mniej niż 5 lat.

Podstawa prawna