Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » PROTOKÓŁ nr VIII/07

PROTOKÓŁ nr VIII/07

Numer dokumentu: 8
Rok: 2007

P r o t o k ó ł nr VIII/07


z VIII sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 6 lipca 2007 roku
w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.


Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski o godzinie 16:00 otworzył VIII sesję Rady Miejskiej w Pogorzeli, powitał Burmistrza, Sekretarza Gminy, radnych, sołtysów, pracowników Urzędu Miejskiego w Pogorzeli oraz zaproszonych gości. Na podstawie listy obecności – załącznik nr 1 do protokołu – Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził quorum, obecnych było 12 radnych, wobec czego Rada mogła obradować i podejmować uchwały.

Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad sesji:
1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
4. Informacja z podjętych uchwał na VII Sesji Rady.
5. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza.
6. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisji Rady Miejskiej.
7. Informacja Przewodniczącego Rady o zgłoszonych interpelacjach i
udzielonych odpowiedziach.
8. Informacja z działalności Rady Powiatu.
9. Interpelacje i zapytania radnych.
10. Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania
Problemów Alkoholowych.
11. Informacja na temat współpracy z Gminą Hunsel.
12. Informacja dotycząca organizacji wypoczynku letniego przez szkołę.
13. Informacja na temat organizacji imprez w okresie letnim przez M-GOK
w Pogorzeli.
14. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
- ustalenia wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych,
- zmian Statutu Gminy Pogorzela,
- ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli,
- zmian w budżecie na rok 2007.
15. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
16. Wolne głosy i wnioski.
17. Zamknięcie.


Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski zaproponował wprowadzenie do porządku obrad VIII sesji Rady Miejskiej w punkcie 14 projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na rok 2007.
Radni jednogłośnie przyjęli wprowadzenie do porządku obrad powyższej zmiany, a następnie jednomyślnie 12 głosami przyjęli porządek obrad VIII sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli.
Ad.3 Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Miejskiej zaznaczając, że protokół był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został jednogłośnie, 12 głosami przyjęty przez radnych.
Ad.4 Informacja z podjętych uchwał na VII sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na VII sesji Rady Miejskiej, jak stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Ad.5 Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza.
Burmistrz Piotr Curyk złożył sprawozdanie z działalności międzysesyjnej jak stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu. Burmistrz przedstawił także sprawozdania z przeprowadzonych przetargów: na przebudowę drogi gminnej w m. Bułaków oraz na zbycie nieruchomości gruntowych.
Poza tym Burmistrz dodał, że rozmawiał z sołtysem i radnym z Kromolic na temat wywiezienia do tej miejscowości kamienia, który został nakruszony i najprawdopodobniej nastąpi to w przyszłym tygodniu.
Następnie Burmistrz zwrócił się przede wszystkim do mieszkańców Bułakowa z informacją, że otrzymał z PKS-u Leszno odpowiedź na pismo w sprawie uruchomienia dodatkowego kursu autobusowego, o co wnioskowali mieszkańcy tej miejscowości. Wyjaśnił, że zwracali się oni z pismem o uruchomienie kursu, który z Pogorzeli wyjeżdżałby przed godziną 8, a wracałby do Bułakowa około południa. Następnie odczytał treść powyższego pisma jak stanowi załącznik nr 5 do protokołu. Burmistrz zauważył, że zapewne można byłoby porozumieć się z przewoźnikiem jeśli ten dostałby zapewnienie w postaci pisma z podpisami przynajmniej 12 osób tej miejscowości, które zadeklarowałyby kupno biletu miesięcznego. Oznajmił, że przekaże otrzymane pismo pani sołtys, radnemu, a także zaproponował aby podać je panu Krawcowi z Bułakowa. Poprosił o zastanowienie się do połowy sierpnia czy rzeczywiście istnieje zapotrzebowanie na uruchomienie tego kursu, ponieważ w innym przypadku nie ma szans na to, aby doszło to do skutku, a jeśli dojdzie urząd będzie musiał pokrywać część kosztów. Zaznaczył, że jeśli PKS miałby zapewnienie, że około 12, 15 osób zakupi bilety miesięczne wtedy być może kurs wprowadzony zostałby na dłuższy okres czasu.
Burmistrz poinformował, że od początku lipca miał się rozpocząć remont restauracji „Mila” do czego jednak nie doszło. Oznajmił, że w tej chwili nie jest zorientowany czy w końcu jest już rozpoczęty, uznał, że pan Raczkiewicz nie posiada zapewne jeszcze wykonawcy i dlatego to się przeciąga. Dodał, że od odpowiedniego miesiąca urząd ma dopłacać do domu kultury jeżeli remont będzie zakończony i odebrany. Dopóki ta inwestycja nie jest przeprowadzona pieniądze są na koncie i czekają na jej realizacje.
Burmistrz powiadomił zebranych, że do wszystkich mieszkańców wystosowana została ulotka z informacją na temat gospodarki odpadami na terenie gminy Pogorzela. Oznajmił, że podane są tam godziny otwarcia składowiska, informacje o tym jakie odpady zbierane są nieodpłatnie, czy też to które odpady należy wrzucać do poszczególnych pojemników. Burmistrz zauważył, że istnieje problem z szybkim zapełnianiem się pojemników na odpady, na co uwagę zwracają mieszkańcy, ale też sama firma Eko-Skórtex. Jej pracownicy oznajmili, że nie są w stanie kilka razy w tygodniu opróżniać pojemników, zwłaszcza z plastikiem, z którym jest największy problem, ponieważ są go największe ilości. Burmistrz zaznaczył, że w ulotce informuje się o tym, aby zmniejszać objętość plastikowych butelek zgniatając je, dzięki czemu kosze nie będą tak szybko zapełniane. Poinformował, że dokupionych zostało 7 pojemników za opłatę, której nie trzeba płacić PGKiM z Krotoszyna, dostawiane są one w Małgowie, we Wziąchowie oraz tam gdzie stały też dwa w Pogorzeli, czy w innych miejscowościach. Burmistrz wyraził nadzieję, że choć w pewnym stopniu pomoże to i rozładuje te miejsca newralgiczne. Kiedy pojemniki są przepełnione panuje dookoła nich bałagan, ludzie też dostawiają różne rzeczy, które nie powinny się znaleźć wśród tych segregowanych odpadów jak np. gruz, na co skarżą się pracownicy firmy Eko-Skórtex. Burmistrz poprosił o zwracanie uwagi na to, aby tak się nie działo, inaczej będzie zmuszony poprosić policję, aby interweniowała w takich wypadkach. Poinformował również, że w ulotce znajduje się komunikat o tym, iż w ciągu 30 dni od daty otrzymania tego pisma wszyscy mieszkańcy powinni zawrzeć umowę z jedną z firm działających na terenie gminy w zakresie odbierania odpadów stałych. Jeśli ktoś w tym terminie tego nie uczyni, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie zmuszony wydać decyzję z urzędu i wykupić kubły za mieszkańców, którzy dodatkowo obciążeni zostaną podatkiem i będą płacić więcej niż płaciliby firmie się tym zajmującej. Oznajmił, że w tej chwili prawie 90 % mieszkańców gminy posiada te kubły, na bieżąco ludzie też zawierają umowy z firmami i jest nadzieja, że wkrótce procent tych mieszkańców wzrośnie prawie do 100.
Burmistrz poinformował, że podpisana ma zostać umowa z firmą Avil, która zajmie się przygotowaniem materiałów do wystąpienia o środki unijne, przygotowaniem m. in. Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, aktualizacji Planu Rozwoju Lokalnego. Dodał, że spotkanie w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek 9 lipca i najprawdopodobniej dojdzie do podpisania umowy, ponieważ jest to dobra oferta i warto z niej skorzystać.
Następnie Burmistrz oznajmił, że Dożynki Gminne planowane są na 2 września, ponieważ wcześniej odbyć się mają Dożynki Powiatowe, na których występują zespoły działające przy pogorzelskim domu kultury, wcześniej też odbywają się dożynki w poszczególnych wsiach, dlatego termin 2 września wydaje się najbardziej realny.
Burmistrz powiadomił, że trwają prace przy budowie parkingu przy cmentarzu w Pogorzeli i najprawdopodobniej zakończą się w ciągu tygodnia. Dalej inwestycje będzie prowadził ksiądz kanonik Hieronim Muczek.
W dalszej części Burmistrz przedstawił treść odpowiedzi na pismo wysłane w styczniu br. do Holandii – załącznik nr 6 do protokołu. Zauważył, że odpowiedź z gminy Leudal jest potwierdzeniem chęci współpracy z naszą gminą, w związku z czym we wrześniu możemy się spodziewać wizyty delegacji z Holandii. Zaznaczył, że 30 dzieci z naszej gminy 2 lipca wyjechało do Holandii i przebywa w tej chwili w gminie Hunsel.
Burmistrz zapoznał zebranych z decyzją Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, która poinformowała, że nie potrzeba w Przedszkolu w Pogorzeli wykonywać zabudowanej klatki schodowej, ale należy stworzyć system alarmowania, co też sporo będzie kosztowało, jest jednak nadzieja, że straż pożarna przesunie termin tego wykonania. Oznajmił, że oczekuje się ciągle na odpowiedź Ministerstwa Oświaty na pismo z prośbą o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Zaznaczył, że jeśli otrzymamy te środki wówczas trzeba będzie do nich dołożyć środki z budżetu gminy i część tego zadania wykonać. Jeśli ich nie otrzymamy trzeba będzie przewidzieć je w budżecie na przyszły rok i przynajmniej część tej inwestycji zrealizować.
Burmistrz poinformował, że Dyrektor Szkoły Podstawowej pan Włodzimierz Kogut przygotował dla radnych i sołtysów pisemną informację na temat zakupu jednolitego stroju „mundurek” oraz zakupu podręczników. Jest to komunikat informujący, jak można uzyskać pomoc finansową przy ich zakupie, komu ona przysługuje, jaki jest wymagany dochód. Dodał, że wnioski w tej sprawie można składać do 31 lipca, a dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 351,00 zł.
Następnie przypomniał, że od 15 do 16 czerwca trwały Dni Pogorzeli, a dnia 24 czerwca odbyła się Noc Świętojańska w Kromolicach.
Burmistrz powiadomił, że przyszło pismo od Wojewody z informacją o możliwości przyjmowania zgłoszeń rolników o poniesionych stratach w zbiorach spowodowanych przymrozkami. Oznajmił, że w dniu dzisiejszym komisja była u rolników, którzy już ten fakt zgłosili i spisała stosowne protokoły. Zaznaczył, że w tej sprawie zgłaszać się można w urzędzie u pana Mariana Andrzejewskiego do 14 lipca. Dodał, ze dotyczy to głównie strat przy kwitnięciu rzepaku, ponieważ przemarzło część kwiatu i plony mogą być niższe.
Burmistrz poinformował, że pomiędzy Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego (SWPPG) oraz Polską Fundacją Przedsiębiorczości w Szczecinie podpisana została umowa o utworzeniu i prowadzeniu Punktu Obsługi Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego „Wielkopolska Północ”. Przedsiębiorcy starać się tam mogą o udzielenie pożyczki. Ulotki z informacjami na ten temat znajdują się u nas w urzędzie, ale również zasięgnąć ich można wchodząc na nasza stronę internetową, gdzie znajduje się link do strony SWPPG, do którego nasza gmina należy. Burmistrz zwrócił uwagę, że gdyby był potrzebny poręczyciel to warto pamiętać, że jako gmina jesteśmy też członkiem Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych i można skorzystać z ich poręczenia.
Następnie Burmistrz zwrócił się do sołtysów z informacją, że w dniu jutrzejszym tj. 7 lipca w Sompolnie k. Konina odbędzie się Piknik Sołtysów, na który każdy z nich może się udać. O godzinie 18:00 zaśpiewa Robert Janowski, a wszyscy sołtysi otrzymają talony na piwo i kiełbasę.
Na koniec swego wystąpienia Burmistrz przedstawił wniosek skierowany przez Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Pogorzeli do Komisji ds. Bezpieczeństwa przy Starostwie Powiatowym w Gostyniu w sprawie uczynienia z ulicy Krobskiej ulicy jednokierunkowej. Odczytane przez Burmistrza pismo stanowi załącznik nr 7 do protokołu. Burmistrz wypowiedział się, że nie popiera tego wniosku, ponieważ znacznie skomplikowałoby to ruch w obrębie rynku. Zauważył, że dojazd do rynku z ulicy Krobskiej byłby wówczas możliwy jedynie ulicą Krotoszyńską albo ulicą Żeromskiego. Według niego sprzeciw wobec tego wniosku zgłosiliby również mieszkańcy Gumienic, Głuchowa, a także osoby zamieszkujące tamte rejony Pogorzeli, ponieważ ich dojazd do rynku zostałby bardzo utrudniony. Zaznaczył, że można ewentualnie wznowić starania i zwrócić się do komisji powiatowej z wnioskiem, aby na ulicy tej nie mogły zatrzymywać się pojazdy. Burmistrz uznał, że zamknięcie tej ulicy dla ruchu dwukierunkowego nie byłoby dobrym rozwiązaniem i poprosił Przewodniczącego Rady oraz pozostałych radnych o zajęcie stanowiska i o ewentualne późniejsze wypowiedzenie się w tej sprawie.
Ad.6 Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Krzysztof Rybka przedstawił sprawozdanie z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych jak stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa Eugeniusz Paszkowski złożył sprawozdanie z posiedzenia tejże Komisji jak stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
Ad.7 Informacja Przewodniczącego Rady o złożonych interpelacjach i udzielonych odpowiedziach.
Nie udzielano odpowiedzi na interpelacje radnych, ponieważ takowych wcześniej nie zgłoszono.
Ad.8 Informacja z działalności Rady Powiatu.
Radny Rady Powiatu Alfred Siama złożył sprawozdanie z działalności Rady Powiatu jak stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad.9 Interpelacje i zapytania radnych.
Radny Krystian Turbański poruszył problem za wąskiej drogi na odcinku Wziąchów – Kromolice. Zauważył, że droga jest za wąska i dwie ciężarówki mają problem z przejechaniem obok siebie. Zwrócił się z zapytaniem kiedy ta droga będzie zrobiona. Zgłosił też, że istnieją problemy przy przywożeniu i odbieraniu odpadów na składowisku odpadów komunalnych, które stwarza człowiek tam pracujący. Stwierdził, że powinno się tam zatrudnić kogoś innego.
Radny Stefan Fabisiak zwrócił uwagę na zarwanie się mostu na drodze Bułaków – Małgów, zaznaczył, że droga ma tam 3 m.
Radny Krystian Turbański nawiązał do sprawy trudnego wyjazdu na skrzyżowaniu, przy budynku OSP i Przedszkola w Głuchowie.
Zauważył, że widoczność w tym miejscu jest bardzo słaba i w dużej mierze przyczyniają się do tego rosnące na tym łuku drzewa. Apelował o ustawienie w tym miejscu lustra.
W dalszej części posiedzenia Przewodniczący Rady oraz Burmistrz wręczyli kwiaty i pamiątkowy dyplom odchodzącemu Kierownikowi Rewiru Dzielnicowych w Pogorzeli panu Lesławowi Michalakowi. Złożyli również najlepsze życzenia oraz podziękowali za pełną zaangażowania ośmioletnią pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Następnie głos zabrał pan Lesław Michalak, który wygłaszając przemowę pożegnał się, podziękował za życzenia oraz kilkuletnią, bardzo dobrą współpracę policji i samorządu.
Ad.10 Sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pogorzeli pani Renata Sierszulska przedstawiła sprawozdanie z działalności tejże Komisji za okres od 1 stycznia 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. jak stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
Ad.11 Informacja na temat współpracy z Gminą Hunsel.
Przewodniczący Komitetu Współpracy z Zagranicą pan Włodzimierz Kogut przedstawił informację na temat współpracy gminy Pogorzela z gminą Hunsel. Poinformował, że we wrześniu 2006 roku, kiedy zbliżał się koniec urzędowania zarówno burmistrza Pogorzeli pana Zdzisława Kowalczyka jak i burmistrza Hunsel odbyła się ostatnia wizyta naszych przedstawicieli w Holandii, dotyczyła ona oczyszczalni ścieków i gospodarki odpadami. Wówczas wspólnie oba Komitety Współpracy z Zagranicą postanowiły o zaproponowaniu nowej gminie Leudal, powstałej z połączenia gminy Hunsel z innymi gminami, kontynuowania współpracy. Pan Włodzimierz Kogut oznajmił, że przedstawiciele Komitetu z Hunsel uznali, iż współpraca pomiędzy Komitetami opierać się będzie na starych zasadach, z kolei czy zostanie nawiązana współpraca pomiędzy gminą Pogorzela a gminą Leudal miał rozstrzygnąć list intencyjny. W lutym 2007 r. gmina Pogorzela wystosowała tego rodzaju list do gminy Leudal, skąd przyszła odpowiedź o chęci kontynuowania współpracy. Następnie Przewodniczący Komitetu wyjaśnił skąd wzięła się nazwa Leudal. Oznajmił, iż postanowiono, że gmina nie przyjmie nazwy od żadnej miejscowości, ale od rezerwatu przyrody, który znajduję się na terenie tej gminy, postanowiono również, że wybudowana zostanie nowa siedziba urzędu. Dodał, że powołano burmistrza, który zajął się organizowaniem nowej gminy, najprawdopodobniej we wrześniu kończy on urzędowanie, wtedy to stanowisko zajmie burmistrz wybrany na całą kadencję. W dalszej części pan Włodzimierz Kogut przedstawił zadania pogorzelskiego Komitetu Współpracy z Zagranicą na ten rok:
1. Wyjazd dzieci z Gminy Pogorzela do Hunsel w wieku 12-15 lat (30 osób + 8 opiekunów) w okresie 2 – 8 lipca 2007 r.
2. Wizyta Burmistrza Leudal z delegacją w Pogorzeli;
3. Pobyt delegacji z Hunsel z pomocą świateczną dla rodzin potrzebujących z Gminy Pogorzela.
Następnie oznajmił, że w listopadzie 2006 roku złożył wniosek w Urzędzie Miasta i Gminy dotyczący zapotrzebowania na pieniądze, w styczniu otrzymał pismo potwierdzające wpłynięcie wniosku, w tej chwili czeka na pismo z informacją ile pieniędzy Komitet posiada do dyspozycji. Poinformował, że zaproponował kwotę 5.600 zł, zaznaczył jednak, że biorąc pod uwagę poprzednie lata ta suma na pewno nie zostanie wydana. Oznajmił, że z kwoty 1.500 zł, która miała być przeznaczona na wyjazd dzieci do Hunsel wydane zostało ok. 310 zł na ubezpieczenie opiekunów OC i NW.
Pan Włodzimierz Kogut oznajmił, że aktualnie trzydziestoosobowa grupa dzieci w wieku od 12 do 15 lat z gminy Pogorzela przebywa w gminie Hunsel, skąd wróci w poniedziałek rano. Dodał, że pogoda w Holandii nie dopisuje, ponieważ w holenderskiej gminie pada deszcz, ale dzięki temu, że wyjazd tam zorganizowany został bardzo ciekawie dzieci czują się dobrze, mają zapewnionych wiele atrakcji. W dniu dzisiejszym zaplanowany jest pobyt w wesołym miasteczku „De Valkenier” w Valkenburgu, a następnie spotkanie z członkami klubu motocyklistów i przejazdy motocyklami.
Przewodniczący Komitetu poinformował, że kolejnym zadaniem Komitetu jest ugoszczenie burmistrza gminy Leudal wraz z delegacją we wrześniu w Pogorzeli, na co zgodę wyraził burmistrz pan Piotr Curyk. Pan Włodzimierz Kogut wyraził nadzieję, że na spotkaniu tym zostaną uzgodnione dalsze kierunki współpracy. Dodał, że Komitet został poinformowany o tym, że dzieci z gminy Hunsel nie przyjadą do Polski, ale zauważył, że być może teraz, gdy gmina się powiększyła chęć przyjazdu wyrażą dzieci z innych miejscowości.
Oznajmił, że odpłatność za pobyt dziecka w Holandii wyniosła 150 zł, poza tym 7.500 zł Komitet otrzymał na przejazd od Holendrów, którzy dostali te pieniądze z funduszów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że przejazd to koszt 9.500 zł, przewozi dzieci firma „Gaedig Reisen” z Pleszewa obsługująca dotychczas wszystkie te wyjazdy do Holandii, dzięki czemu jest to firma sprawdzona, która zawsze dobrze się spisała. Dodał, że wyjazd był nieco opóźniony, ponieważ autobus nie wrócił na czas z innej wycieczki.
Ad.12 Informacja dotycząca organizacji wypoczynku letniego przez szkołę.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogorzeli pan Włodzimierz Kogut poinformował, że aktualnie w szkole trwają półkolonie, które organizowane są już po raz trzeci. Oznajmił, że przygotowanie półkolonii odbywa się dość wcześnie, zwrócił uwagę na pewne wymogi, które trzeba spełnić przy organizacji tego przedsięwzięcia, a które wydają się niepotrzebne. Dyrektor jako osoba zarządzająca budynkiem szkoły, aby móc zorganizować półkolonie musi obiekt zgłosić do sanepidu, straży pożarnej, burmistrza i kuratorium, mimo, że dzieci w budynku nie przebywają, ponieważ wszystkie dni są dniami wyjazdowymi. Poinformował, że w dniu dzisiejszym kontrolę przeprowadził sanepid, wszystko przebiegło dobrze, jednak czas poświęcony temu wydaje się zbyteczny, ponieważ wszystkie niezbędne kontrole przeprowadzane są w szkole na bieżąco.
Pan Włodzimierz Kogut oznajmił, że w półkolonii biorą udział 154 osoby, dziś skończył się I turnus dla 70 osób, II turnus obejmie 84 osoby, łącznie: 76 dziewczynek i 78 chłopców. Dzienna stawka żywieniowa wynosi 8,50 zł, do tej sumy należy także doliczyć koszty przejazdów i biletów wstępu. Dyrektor zauważył, że pogoda w tym roku nie jest sprzyjająca w związku z czym koszty tego przedsięwzięcia wzrosną. Następnie omówił plan półkolonii:
- poniedziałek – wyjazd do Kościana, do parku rekreacyjnego „Budowle świata”, posiłek;
- wtorek – planowany wyjazd nad jezioro do Cichowa, jeśli pogoda nie dopisze dzieci pojadą na basen do Leszna,
Dyrektor zwrócił uwagę na to, że wyjazd do Cichowa wiążę się jedynie z kosztami przejazdu, natomiast w wypadku wyjazdu do Leszna do kosztów przejazdu doliczyć należy koszty zakupu biletów wstępu na basen;
- środa – wyjazd do Poznania do kina na film „Shrek 3”;
- czwartek – wyjazd do miejscowości położonej między Pleszewem a Jarocinem o nazwie Brzezie, gdzie znajduję się ośrodek podobny do tego, jaki jest w Kościanie;
- piątek – wyjazd do Krotoszyna na basen, pobyt w „Figlolandzie”.
Pan Włodzimierz Kogut oznajmił, że prawnymi opiekunami dzieci są nauczyciele, ale w opiece pomaga też grupa studentów, absolwentów Szkoły Podstawowej w Pogorzeli, są wśród nich m.in.: Krzysztof Błaszyk, Magdalena Fiłyk, Anna Mikstacka. Zaznaczył, że studenci Ci zawsze chętnie udzielają swojej pomocy. Dyrektor dodał, że odpowiedzialną za półkolonie, ich organizatorem jest wicedyrektor Szkoły Podstawowej pani Jolanta Błaszyk. Wyjaśnił, że jego rola kończy się w momencie, gdy wszystkie dokumenty prawnie związane z organizacją półkolonii są załatwione, wtedy przekazuje je pani Jolancie Błaszyk, która zajmuje się programem, dziećmi, kartami kwalifikacyjnymi i innymi sprawami związanymi z organizacją półkolonii.
Dyrektor oznajmił, że poza półkoloniami szkoła zorganizowała również tygodniowy wyjazd 30 dzieci do Holandii, razem z dziećmi pojechało tam sześciu nauczycieli, tłumacze, opiekunowie, opieka medyczna.
W dalszej części swego wystąpienia pan Włodzimierz Kogut omówił w jaki sposób można uzyskać pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do klas I-III oraz jednolitego stroju „mundurek”. Oznajmił, że wszystkie dokumenty i informacje dla rodziców przekazywane są na ostatnią chwilę, zaznaczył, że w zasadzie ten rządowy program nie ukazał się jeszcze w Dzienniku Ustaw, wszystko opiera się na projektach. Dyrektor poinformował, że w poprzednich latach program „wyprawka szkolna” dotyczył tylko klas I szkoły podstawowej, w tym roku rozszerzony został na klasy I-III szkoły podstawowej i zerówkę. Oznajmił, że prawdopodobnie w naszej gminie z programu tego skorzysta w zakresie klas I-III ok. 70 osób, czyli tyle osób będzie uprawnionych do skorzystania z pomocy finansowej. Poinformował, że wartość pomocy, o której mowa nie może przekroczyć kwoty 70 zł dla jednego ucznia rozpoczynającego zerówkę, 130 zł dla jednego ucznia kl. I, 150 zł dla jednego ucznia kl. II i 170 zł dla jednego ucznia kl. III. Dodał, że rodzice powinni wykazać się fakturą za zakup podręczników, ale ostatnio w jednym z dokumentów stwierdzono, że wystarczy jedynie oświadczenie o cenie zakupionych podręczników oraz oświadczenie o wysokości dochodów. Kryterium dochodowe ustalone zostało na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 351,00 zł i ma być to dochód wykazany za poprzedni miesiąc. Termin składania wniosków upływa w dniu 31 lipca. Dyrektor stwierdził, że ten termin nie jest dobry, ponieważ rodzice z reguły książki kupują w sierpniu. Dodał, że w czerwcu odbyły się w szkole kiermasze książek dla klas I-III oraz dla klas IV-VI i w stosunku do innych lat sprzedanych zostało bardzo mało książek. Znajdą się pewnie tacy rodzice, którzy nie złożą wniosków w terminie i prawdopodobnie będą zgłaszać się jeszcze w sierpniu.
Następnie dyrektor wyjaśnił, w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie do zakupu stroju jednolitego „mundurek”. Oznajmił, że pomoc ta przysługuje uczniom szkół podstawowych i gimnazjów i wynosi 50 zł dla jednego ucznia. Dochód na jedną osobę w rodzinie również nie może przekroczyć 351,00 zł. Bez względu na to, ile kosztuje mundurek dopłata wynosi 50 zł. Poinformował, że dla szkoły podstawowej wzór mundurka został wybrany, Rada Rodziców po wielu burzliwych dyskusjach doszła do porozumienia. Mundurki te szyte są w firmie u państwa Boberów w Pogorzeli, są już gotowe i można je obejrzeć. Jest to bezrękawnik z logo szkoły umieszczonym na kieszonce. Koszt tego mundurka wynosi od 60,00 zł dla niższego ucznia, do 70 zł dla wyższego ucznia. Wymiary dzieci zostały podane państwu Boberom, ale rodzice zostali również poinformowani, że jeżeli dziecko jest np. bardzo wysokie i szczupłe lub tęgie i niskie rodzic z dzieckiem powinien się osobiście tam zjawić, aby mundurek został uszyty na odpowiednią miarę.
Dyrektor zwrócił się z apelem do sołtysów, aby rozpowszechnić powyższe informacje wśród mieszkańców wiosek, poinformował, że w sekretariacie szkoły można otrzymać druk oświadczenia o dochodach, na którym wymienione są wszystkie rodzaje dochodów, które należy podać.
Zaprosił również wszystkich 8 września na obchody 30-lecia istnienia budynku szkoły.
W trakcie wystąpienia dyrektora radny Krzysztof Rybka opuścił sale obrad.
Ad.13 Informacja na temat organizacji imprez w okresie letnim przez
M-GOK w Pogorzeli.
Przewodniczący Rady w imieniu nieobecnej dyrektor M-GOK w Pogorzeli Lidii Wytykowskiej przedstawił ofertę wakacyjną M-GOK w Pogorzeli jak stanowi załącznik nr 12 do protokołu. Dodał, że oferowany przez M-GOK plan na wakacje jest bardzo skromny i w przyszłości powinien zostać rozbudowany.
Ad.14 Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
- ustalenia wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych,
Burmistrz oznajmił, że w uchwale w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji planu gospodarki odpadami dla gminy Pogorzela podejmowanej na poprzedniej sesji został uchylony paragraf właśnie w tym miejscu, gdzie zawarte były informacje znajdujące się w tej uchwale. Można byłoby procesować się z Wojewodą, odwoływać od jego decyzji, ale wolimy ustalić kwotę na 120,00 zł, przedtem było to 150,00 zł i była to kwota maksymalna. Jeśli ta cena odpadów będzie za niska, na jednej z sesji będzie trzeba ją podnieść. Poprzednio ustalana kwota starczyłaby na dłuższy czas, ponieważ firma nie musiała jej wykorzystywać, była jedynie kwota maksymalną, do wykorzystania przez jakiś okres czasu. Natomiast w tej chwili rada uchwala kwotę konkretną 120,00 zł i właśnie ta kwota będzie obowiązywać na składowisku odpadów w Pogorzeli.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych, a następnie poprosił radnych o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr VIII/44/07 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 6 lipca 2007 roku w ww. sprawie, radni głosowali jednogłośnie 11 głosami, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Uchwała nr VIII/44/07 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 6 lipca 2007 roku w sprawie ustalenia wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
- zmian Statutu Gminy Pogorzela,
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian Statutu Gminy Pogorzela. Projekt uchwały został poddany pod głosowanie. Za przyjęciem projektu uchwały radni opowiedzieli się jednogłośnie 11 głosami. Uchwała nr VIII/45/07 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 6 lipca 2007r. w ww. sprawie stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
- ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli,
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli, a następnie poprosił o jego przegłosowanie. Za przyjęciem projektu uchwały głosowało jednogłośnie 11 radnych. Uchwała Nr VIII/46/07 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 6 lipca 2007r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
- zmian w budżecie na rok 2007,
Skarbnik gminy pani Teresa Lempach udzieliła informacji na temat powyższej uchwały. Oznajmiła, że zwiększa się plan dochodów budżetowych w dziale „Oświata i wychowanie”, w rozdziale 80195 „Pozostała działalność” o kwotę 15.944,00 zł i po zmianach planowane dochody gminy wynoszą 9.946.527,00 zł. Ta sama kwota jest wydatkowana w rozdziale 80195 tj. 15.444,00 zł. Poza tym przeprowadzana będzie nowa inwestycja - zakup pieca centralnego ogrzewania do Szkoły Podstawowej w Pogorzeli, której koszt wynosi 24.000,00 zł, pieniądze na ten zakup przesunięto z płac w Gimnazjum.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na rok 2007 i poprosił o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr VIII/47/07 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 6 lipca 2007 roku głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Uchwała nr VIII/47/07 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 6 lipca 2007 roku w sprawie zmian w budżecie na rok 2007 stanowi załącznik nr 16 do protokołu.
Ad.15 Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Z związku z zapytaniem radnego Krystiana Turbańskiego dotyczącego naprawy drogi na odcinku Wziąchów – Kromolice Burmistrz wypowiedział się, że Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg pan Grzegorz Mayer obiecał utwardzić w tym roku pobocze, przynajmniej jedną stronę, także czekamy na ten remont. Burmistrz poprosił o wstawiennictwo w Starostwie naszych radnych powiatowych. W związku ze sprawą zgłoszoną przez radnego Stefana Fabisiaka dotyczącą zarwania się mostku na drodze Małgów - Bułaków Burmistrz oznajmił, że było to już do gminy zgłaszane i pani Mirosława Kostórkiewicz dzwoniła w tej sprawie do powiatu. Poprosił o poparcie tego wniosku również radnych powiatowych. Burmistrz wypowiedział się, że gałęzie drzewa zasłaniającego wyjazd na skrzyżowaniu w Głuchowie miały zostać obcięte w dniu dzisiejszym, natomiast pismo w sprawie postawienia tam lustra lub znaku STOP zostało wysłane do PZD w Gostyniu.
Radny Krystian Turbański zauważył, że postawienie znaku STOP nie pomoże, że musiałoby to być lustro. Burmistrz oznajmił, że czekamy na odpowiedź z powiatu i jeśli byłby choćby ten STOP zmusi to kierowców do zatrzymania się.
Burmistrz oznajmił, ze porozmawia z panem Foltynowiczem pracującym na składowisku odpadów komunalnych, ale zaznaczył, że jest on wymagający, ponieważ zatrudniająca go firma również stawia mu wymagania, być może jednak czyni to z przesadą, dlatego postara się z nim na ten temat porozmawiać. Zwrócił uwagę, że można zaprosić przedstawicieli Eko-Skórtexu na posiedzenie komisji i wówczas porozmawiać i wyjaśnić nieporozumienia.
Burmistrz poinformował, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Pogorzela firma, która zajmuje się odbiorem śmieci powinna zaproponować mieszkańcom zostawienie worków do selektywnej zbiórki odpadów m.in. szkła, plastiku, które po napełnieniu powinny być przez nią w wyznaczonych terminach odbierane. Burmistrz poinformował, że dotąd firma z Krotoszyna nie robiła tego i na prośbę firmy Eko-Skórtex zadzwonił w tej sprawie do prezesa PGKiM w Krotoszynie, który obiecał rozpatrzyć te sprawę podczas zebrania zarządu.
Ad.16 Wolne głosy i wnioski.
Głos zabrał radny powiatowy pan Zdzisław Kowalczyk, który zapewnił, że wnioski zgłoszone na dzisiejszej sesji zostaną przekazane dyrektorowi PZD w Gostyniu panu Grzegorzowi Maserowi. Dodał, że problem zostanie mu dokładnie przedstawiony i że może uda się w jakiś sposób je załatwić.
Burmistrz poinformował, że oczekujemy na remont dróg, na odpowiednią pogodę, aby móc przeprowadzić spryski w Bułakowie, Głuchowie, Gumienicach i na drodze Wziąchów – Małgów. Powiadomił, że od 11 lipca w Urzędzie Miejskim w Pogorzeli przeprowadzana będzie kompleksowa kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dalej dodał, że odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie przejęcia budynku po byłej zlewni mleka,a świadkiem w tej rozprawie zgodził się być pan Paszkier, który jest wicedyrektorem spółdzielni mleczarskiej i być może dzięki jego zeznaniom uda się w końcu przejąć ten budynek na własność. Burmistrz poinformował, że w związku z ubogą ofertą MGOK w Pogorzeli wspólnie z prezesem LZS-u panem Marianem Fabisiakiem i panem Wojciechem Nowakiem postanowili, w jedną z wakacyjnych sobót, najprawdopodobniej 29 lipca zorganizować turniej piłki nożnej drużyn niezrzeszonych.
Burmistrz przypomniał, że do 16 lipca można składać świadectwa maturalne w konkursie na najlepszego maturzystę roku szkolnego 2006/2007. Przypomniał również o obowiązku wymiany dowodów osobistych do końca roku kalendarzowego.
Burmistrz przekazał informacje, że na wniosek radnego Krystiana Turbańskiego wystąpiliśmy do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o ekspertyzę pogodową. Prosił o przekazanie rolnikom, którzy starali się o odszkodowania w związku z przemarznięciem rzepaku, że ta ekspertyza jest w urzędzie i można ją otrzymać i starać się o odszkodowanie.
W dalszej części Burmistrz podziękował rolnikom z Bułakowa, którzy po powodzi mającej miejsce miesiąc temu oczyścili miejscowy staw.
Burmistrz przypomniał również, że uchwałą Rady ustanowione zostało wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Pogorzela”, jednak od dwóch lat nie zostało ono nikomu przyznane. Zwrócił zatem uwagę radnym aby przemyśleć przez okres wakacji ewentualne kandydatury i na następnej sesji uhonorować kogoś tym zaszczytnym tytułem.

Ad.17 Zamknięcie.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo w sesji, złożył życzenia bezpiecznych wakacji i o godzinie 18.00 zamknął VIII sesję Rady Miejskiej w Pogorzeli.


Protokołowała:
Ewa Dorczyk



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Ewa Dorczyk
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2007-07-06
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-10-15
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie