Strona główna » Dokumenty » Komunikaty » INFORMACJA W SPRAWIE STYPENDIÓW/ZASIŁKÓW SZKOLNYCH

INFORMACJA W SPRAWIE STYPENDIÓW/ZASIŁKÓW SZKOLNYCH

Numer dokumentu: 1/2020
Rok: 2020

INFORMACJA W SPRAWIE STYPENDIÓW/ZASIŁKÓW SZKOLNYCH  

W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 WNIOSKI NA STYPENDIUM SZKOLNE NALEŻY  SKŁADAĆ W TERMINIE: od 1 września do 15 września 2020 r.

a w przypadku słuchaczy kolegiów od 1 września do 15 października 2020 r.

Pomoc materialna – stypendia szkolne i zasiłki szkolne, przysługuje uczniom  zamieszkałym na terenie Gminy Pogorzela, uczęszczającym do:

1)      szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych  - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,

2)      publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki  - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

3)      szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

4)      słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

    Pomoc materialna przysługuje uczniom (słuchaczom i wychowankom), jeżeli uczęszczają do szkoły (kolegium lub ośrodka). Skreślenie z listy uczniów powoduje utratę świadczenia.

Świadczenia nie przysługują natomiast dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne, ani dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, czyli w tzw. zerówkach – nie są bowiem uczniami szkół. Ponadto stypendia szkolne nie obejmują też studentów szkół wyższych  i licencjackich.

Zmiana miejsca zamieszkania poza teren gminy Pogorzela, powoduje cofnięcie prawa do świadczenia (stypendium, zasiłku), jednakże można się o nie ubiegać w gminie właściwej dla nowego miejsca zamieszkania.

STYPENDIUM SZKOLNE

może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu   na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 528 zł netto natomiast z 1 ha przeliczeniowego dochód miesięczny będzie wynosił 308 zł zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1358).

ZASIŁEK SZKOLNY

może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego – które powoduje względnie trwałe skutki, np. powódź lub innego rodzaju klęska żywiołowa uderzająca w podstawy bytu rodziny ucznia.

O zasiłek należy ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego przyznanie zasiłku.

PRZYKŁADOWE WYDATKI KWALIFIKOWANE DO STYPENDIUM SZKOLNEGO

1)     podręczniki szkolne,

2)     słowniki, encyklopedie, atlasy, tablice matematyczne,

3)     lektury szkolne lub inne książki edukacyjne, edukacyjne programy komputerowe,

4)     artykuły szkolne (piśmiennicze, papiernicze, biurowe np. zeszyty, piórniki, bloki rysunkowe, flamastry, kredki, pędzle, farby, kleje, temperówki, kalkulatory, ołówki, długopisy, pióra, plastelina, modelina i inne przybory związane z zajęciami szkolnymi), tornister lub plecak szkolny,

5)     strój gimnastyczny na zajęcia wychowania fizycznego i dodatkowe zajęcia sportowe szkolne (dres sportowy, bluza sportowa, spodnie sportowe), spodenki gimnastyczne, koszulka gimnastyczna, getry, obuwie sportowe (adidasy, tenisówki, halówki, trampki), strój na basen (spodenki kąpielowe, strój kąpielowy, czepek, klapki na basen),

6)     strój na zajęcia szkolne (strój ochronny na praktyczną naukę zawodu, jeżeli podmiot organizujący praktyki nie zapewnia uczniowi takiej odzieży), wymagany statutem szkoły lub innym wewnętrznym przepisem strój szkolny lub galowy,

7)     sprzęt sportowy dla uczniów szkół sportowych, służący wyłącznie do edukacji sportowej,

8)     sprzęt komputerowy: komputer, monitor, drukarka, tusz do drukarki, papier,

9)     meble (biurko, krzesło, lampka),

10) wydatki związane ze zbiorowymi wyjazdami na wycieczki szkolne i inne imprezy wyjazdowe związane z realizacją programu nauczania tj. zielona szkoła, wyjścia do teatru, kina,

11)  zajęcia edukacyjne pozaszkolne np. języków obcych.

12)  zwrot kosztów biletów miesięcznych na dojazd do szkoły, całkowite lub częściowe sfinansowanie kosztów pobytu w internacie, bursie (dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów),

13)  pokrycie kosztu abonamentu internetowego wraz z dowodem zapłaty,

14)  inne wydatki niewymienione powyżej, niezbędne w procesie edukacji ucznia – uzgodnione i zaakceptowane przez organ przyznający stypendium, jeżeli uzna, iż stanowią wydatek o charakterze edukacyjnym.

Nie będą uwzględniane wydatki niezwiązane z celami edukacyjnymi np. kurtki, rajstopy, skarpety, bielizna osobista, swetry, czapki, stroje odświętne (komunijne, na studniówkę), okulary korekcyjne, wkładki ortopedyczne, sprzęt rehabilitacyjny, obuwie i odzież codziennego użytku, śpiwory, namioty, opłata za komitet rodzicielski, ubezpieczenie i wyżywienie uczniów w szkole itp.

Faktury  bądź rachunki muszą być wystawione imiennie na wnioskodawcę tzn. na rodzica lub pełnoletniego ucznia. Wymagane jest , aby przy zakupach tj. plecak, obuwie, odzież miały one adnotację „szkolne” lub „sportowe”. Przy pobieraniu faktur należy zwrócić uwagę na prawidłowe wypisanie faktury oraz nazewnictwo zakupionych artykułów (czytelną nazwa wystawcy, czytelną datę sprzedaży, numer dokumentu, formę zapłaty, nazwę przedmiotu podlegającego refundacji, imię i nazwisko pełnoletniego ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego imię i nazwisko rodzica). Przyjmowane będą wyłącznie oryginały faktur i rachunków.

Wydatki na cele edukacyjne muszą zostać zakupione na aktualnie trwający rok nauki (podręczniki od czerwca, pozostałe artykuły od sierpnia, wydatki na internet i bilety miesięczne od września danego roku szkolnego).

OKRES PRZYZNANIA STYPENDIUM

Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż jeden miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów służb społecznych na okres nie krótszy niż jeden miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy.

Rodzice ucznia lub pełnoletni uczniowie otrzymujący stypendium szkolne zobowiązani są niezwłocznie powiadomić organ, który przyznał stypendium o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego (np. uzyskanie dodatkowego dochodu, zmiana sytuacji rodzinnej, zmiana miejsca zamieszkania itp.)

Wniosek o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego może złożyć:

1)  rodzic lub prawny opiekun ucznia,

2)  pełnoletni uczeń,

3)  dyrektor szkoły lub kolegium.

Stypendia mogą też być przyznawane z urzędu przez Burmistrza Pogorzeli. 

Decyzja dotycząca stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego jest wydawana na podstawie następującej dokumentacji:

1)      wniosku, na którym określona jest data wpływu wniosku,

2)      oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia,

3)      zaświadczenia o wysokości  dochodów netto (członków rodziny)  z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu ( w tym miesiącu) z miesiąca, w którym wniosek został złożony tj. :

a)      zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto,

b)      zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku),

c)      oświadczenia o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy,

d)      zaświadczenie lub decyzja z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy). Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych (jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, obiadów) wypłacanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,

e)      zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,

f)       wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenia komornika o nieściągalności alimentów lub decyzja z MOPS – zaliczka alimentacyjna,

g)      odcinek renty lub emerytury,

h)      oświadczenie rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych.

 

Wniosek o stypendium szkolne lub zasiłek szkolny należy złożyć w Gminnym Zespole Oświaty w Pogorzeli (pok. 3).

Załączniki do pobrania:

1/ wniosek o przyznanie stypendium szkolnego

2/ wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego

3/ druk – zaświadczenie o pobieraniu nauki

4/ druk – upoważnienie (w przypadku ucznia pełnoletniego w rodzinie)

5/ druk – oświadczenie o pozostawaniu bez pracy

 

Pogorzela, dnia 11.08.2020 r.

                                        Burmistrz Pogorzeli

Opracowała:                                                                           inż. Piotr Curyk

Dyrektor GZO w Pogorzeli


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Komunikaty
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2023)
Autor informacji: Jolanta Banaszek
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2020-08-11
Wprowadzony do BIP dnia: 2020-08-11
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie