Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr VII/03

Protokół nr VII/03


Protokół nr VII/03

z Sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 28 maja 2003 roku
w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka kultury w Pogorzeli.


VII Sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli rozpoczęła się o godz. 12-tej. Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski.
Przewodniczący Rady Miejskiej po stwierdzeniu guorum na podstawie listy obecności, załącznik nr 1 do protokołu powiedział, że na 15 radnych obecnych jest 14 radnych wobec czego Rada może obradować i podejmować uchwały.
Powitał Burmistrza Pogorzeli Zdzisława Kowalczyka, dr. Wojciecha Mikulskiego przedstawiciela Hodowli Roślin Szelejewo, Pana Bogdana Mintę przedstawiciela Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Panią Barbarę Owsianowską przedstawiciela Powiatowego Banku Spółdzielczego.
Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował następujący porządek obrad:
1.Otwarcie
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Informacja z podjętych uchwał
5. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Burmistrza
6. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Komisji Rady
7. Wnioski i postulaty radnych, apel Rady
8. Sytuacja polskiego rolnictwa w przeddzień wejścia do Unii Europejskiej
9. Podjęcie uchwały w sprawie:

  • wprowadzenia zmian do budżetu w roku 2003

10.Udzielenie odpowiedzi na wnioski i postulaty radnych
11.Dyskusja
12.Zakończenie
Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powitał radnych oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Miejskiego jak stanowi zał, nr 2 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 2,
Radni przyjęli jednomyślnie zaproponowany porządek obrad sesji Rady Miejskiej.
Do pkt. 3
Przewodniczący Rady Miejskiej wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji zaznaczając, że protokół z VI Sesji Rady był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został przyjęty przez radnych.
Do pkt. 4
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na VI sesji Rady jak stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 5
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk złożył informację z działalności w okresie między sesyjnym jak stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Następnie Burmistrz poinformował, że do Szpitala w Gostyniu przekazano kwotę 4.000,00 zł na centralnie wdrożony program „wczesnej interwencji kardiologiicznej” - polegający na podaniu AKTYLIZY - leku powodującego udrożnienie naczyń wieńcowych serca zamkniętych przez skrzep.
Trwają przygotowania do Dni Ziemi Pogorzelskiej, zbiegają się z 10-leciem współpracy z gminą Hunsel.
Zakończyła się kontrola Urzędu z przyznanych subwencji na wydatki celowe. wypadła dobrze.
30 sierpnia odbędzie się wyścig kolarski Pogorzela - Borek - Koźmin - Pogorzela. Start i metę przygotowuje Gmina Pogorzela.
Do pkt. 6
Przewodniczący Komisji Rady złożyli sprawozdania z działalności Komisji w okresie między sesyjnym jak stanowią załączniki nr 5 i 6 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 7
Wniosków i postulatów radnych nie zgłoszono.
Do pkt. 8.
Głos zabrał dr Wojciech Mikulski z Hodowli Roślin w Szelejewie który przedstawił kierunki rozwoju polskiego rolnictwa. Dane będą odnosić się do rolnictwa w zależności od tego czy do Unii wstąpimy czy nie. Ale rolnictwo będzie ulegało transformacji. W latach 70-ych były problemy w rolnictwie, dziś sprawy rolnictwa zostały rozwiązane i Polska stała się krajem wystarczalnym w produkcji zboża. Teraz powstaje problem jak zarobić w rolnictwie. Był okres, że wysyłano zboże do Afryki, w tej chwili stosuje się technologię aby oni stali się samowystarczalni a żywność dowozi się w razie kataklizmu.
Obecnie w rolnictwie pojawiają się zyski wtedy kiedy nie wlicza się do zysku pracy ludzkiej, nie tylko w rolnictwie ale w całej gospodarce. Dziś o potędze kraju świadczy wiedza ekonomiczna zawarta w produkcji np. do produkcji piwa stosuje się odpowiednie gatunki jęczmienia jarego. Dlatego w 50 % importuje się jęczmień jary. Każda odmiana jęczmienia ma swój paszport. Żeby uzyskać odpowiednią proporcję jęczmienia trzeba kupić odpowiednią odmianę jęczmienia i stosować technologię ekonomiczną nawożenia jęczmienia.
Rynek pszenicy jest to rynek zniszczony ustawiany przez politykę bo Agencja Rozwoju Rolnictwa określa, że ziarno musi mieć pewną ilość glutenu, w razie zmieszania ziarna innej odmiany to wtedy pieczywo jest różne.
Pszenżyto jest bardzo dobrą paszą dla tuczu trzody chlewnej i drobiu. Odmiany są wyhodowane w Szelejewie. Rolnictwo musi zmierzać w tym kierunku co na zachodzie i należy stosować określone środki i określone ilości.
W produkcji mleka powinna być odpowiednia jakość traw, paszy bytowej i w zależności od jakości traw uzyskuje się 17 litrów mleka nie dodając pasz, bo dodając pasze treściwe już na mleku się nie zarobi lub zarobi się tyle żeby przeżyć. Trzeba stosować wiedzę ekonomiczną.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski zapytał, jak Pan dr Mikulski ocenia kondycję polskiego rolnictwa w przededniu wejścia do Unii Europejskiej.
Dr Mikulski odpowiedział, wejść na stronę internetową, tam można sięgnąć po dane, w rolnictwo trzeba inwestować. By podnieść kondycję trzeba nastawić się na wiedzę ekonomiczną.
Pan Eugeniusz Sierszulski powiedział, że nie ma takiego gospodarstwa w naszej gminie gdzie nie inwestuje się tak dużo w gospodarstwo lecz osiąga się dobre wyniki.
Następnie głos zabrał Pan Bogdan Minta członek Wielkopolskiej Izby Rolniczej delegat z gminy Pogorzela. Przedstawił zasady udzielania pomocy finansowej podmiotom zajmującym się zbieraniem, przetwarzaniem na mączkę zwłok zwierzęcych bydła, owiec i kóz lub ich części oraz transportem lub spalaniem mączek wyprodukowanych z tych zwłok w 2003 r. jak stanowi załącznik nr 7. Następnie przedstawił Informację z działalności Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w okresie od 17 stycznia do 31 marca 2003 roku jak stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu. Pan Eugeniusz Sierszulski przedstawił Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli jak stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
Pani Barbara Owsianowska przedstawiciel Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu przedstawiła Strategię Powiatowego Banku Spółdzielczego jak stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 9
Skarbnik Gminy Teresa Lempach przedstawiła projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na rok 2003. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 po czym poprosił radnych o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr VII/51/03 RM w Pogorzeli z dnia 28 maja 2003 r. w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na rok 2003 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr VII/51/03 stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 10
Ponieważ nie zgłoszono wniosków i zapytań radnych nie udzielano odpowiedzi.
Do pkt. 11
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski poinformował, że wzorem lat ubiegłych został ogłoszony IV konkurs na najlepszego maturzystę roku 2003. W konkursie mogą wziąć udział maturzyści mieszkający na terenie MiG Pogorzela uczący się w różnych typach szkół na terenie gminy i poza gminą . W tym celu należy złożyć w Biurze Rady Miejskiej /Urząd Miejski w Pogorzeli ul. Rynek 1, pokój nr 10/ potwierdzoną kserokopię świadectwa maturalnego do dnia 15 czerwca 2003 roku. Przewidziano atrakcyjne nagrody.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk zachęcił wszystkich do udziału w referendum by wypowiedzieć się czy jesteśmy za wejściem do Unii Europejskiej czy nie. Następnie poinformował, że uroczysta Sesja Rady Miejskiej odbędzie się 13 czerwca 2003 roku, zbiega się to z 10-leciem współpracy z gminą Hunsel. Prosił o wzięcie udziału.
Radna Pazoła zapytała czy lokale wyborcze do referendum będą otwarte w tych miejscach co zawsze.
Burmistrz odpowiedział, że tak nie zmieniano obwodów głosowania.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski poinformował że w ub. r. odbyła się konferencja na temat rolnictwa w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. Następnie podziękował radnym i wszystkim obecnym za udział w Sesji Rady i tym samym o godz. 14,45 zamknął VII Sesję Rady.


Protokołowała:
Aniela Szydłowska

Przewodniczący Rady Miejskiej
Eugeniusz Sierszulski



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Jacek Andraszak
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2003-05-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie