Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr V/03

Protokół nr V/03


Protokół nr V/03
z Sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 21 marca 2003 roku w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.


V Sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli rozpoczęła się o godz. 14-tej. Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski.
Przewodniczący Rady Miejskiej po stwierdzeniu quorum na podstawie listy obecności, załącznik nr 1 do protokołu powiedział, że na 14 radnych obecnych jest 14 radnych wobec czego Rada może obradować i podejmować uchwały. Powitał Burmistrza Pogorzeli Zdzisława Kowalczyka. Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował następujący porządek obrad:
1. Otwarcie
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Informacja z podjętych uchwał
5. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Burmistrza
6. Sprawozdanie z działalności Komisji Rady
7. Informacja o Izbach Rolniczych
8. Wnioski i postulaty radnych
9. Informacja z działalności Klubów Sportowych
10.Podjęcie uchwał w sprawie:
-zmian w budżecie gminy w 2003 roku,
-przyjęcia statutu gminy Pogorzela,
"zmiany uchwały nr XVII/84/95 Rady Miejskiej Pogorzela z dnia 19 grudnia 1995 r. w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej,
-zmiany uchwały nr XXVIII/150/2001 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 23 marca 2001 r. w sprawie nadania Statutu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli,
-zmian w Statucie M-GOK w Pogorzeli,
-przepisów porządkowych regulujących zasady używania /detonowania/ materiałów pirotechnicznych o charakterze widowiskowym,
-zwolnień z podatku od nieruchomości,
-zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości, podatku od psów w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów tego podatku oraz ustalenie wysokości ich wynagrodzenia za inkaso,
-przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok,
-określenia zasad usytuowania na terenie miasta i gminy Pogorzela miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych,
-ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli. 11. Udzielenie odpowiedzi na wnioski i postulaty radnych . 12. Dyskusja
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski zaproponował wprowadzenie do porządku obrad projekt uchwały RM, która była omówiona na posiedzeniu Komisji Oświaty w dniu 21 marca br, jak niżej: - podjęcie uchwały w sprawie zwolnienia od podatku rolnego w 2003 roku gruntów pracowniczych ogródków działkowych.
Następnie zapytał czy radni wnoszą uwagi do zaproponowanego projektu uchwały. Ponieważ nie wniesiono uwag poprosił o przegłosowanie i przyjęcie do porządku obrad zaproponowany projekt uchwały. Radni przyjęli jednogłośnie wprowadzenie do porządku obrad w/w projektu uchwały.
Do pkt. l
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powitał radnych oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Miejskiego. Głos zabrał Burmistrz Zdzisław Kowalczyk i podziękował sołtysom Janowi Rybczyńskiemu i Edwardowi Szlejewskiemu za 25 letni wkład pracy w rozwój społeczności lokalnej oraz Bemardowi Przybyszewskiemu za 12 letni wkład pracy w rozwój społeczności lokalnej. Wręczył sołtysom w imieniu kolegów, radnych. Burmistrza, pracowników Urzędu na pamiątkę tabliczkę z podziękowaniem i kwiaty. Powiedział, że dziękuje sołtysom za to że współpracowali z nami. Jest to praca niewdzięczna, trudna z mieszkańcami wsi. W imieniu sołtysów podziękowanie za pamięć i uznanie złożył Pan Bernard Przybyszewski. Do pkt. 2
Radni przyjęli jednomyślnie zaproponowany porządek obrad sesji Rady Miejskiej.
Do pkt. 3
Przewodniczący Rady Miejskiej wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji zaznaczając, że protokół z IV Sesji Rady był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został przyjęty przez Radnych.
Do pkt. 4.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na IV sesji Rady jak stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Do pkt. 5
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk złożył informację z działalności w okresie między sesyjnym jak stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Następnie przedstawił sprawozdanie z przeprowadzonego przetargu na zbycie nieruchomości jak stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Dalej Burmistrz powiedział, że od poniedziałku będziemy remontować drogi gminne na gorąco w Pogorzeli i w kierunku Wziąchowa, w dniu następnym będziemy remontować drogę w kierunku Mokronosa. Powiat również rozpoczyna remont dróg.
Do pkt. 6
Przewodniczący Komisji Rady złożyli sprawozdania z działalności Komisji w okresie między sesyjnym jak stanowią załączniki nr. 6, 7 i 8 do niniejszego protokołu.
Do pkt 7
Pan Bogdan Minta przedstawił informację o Izbach Rolniczych, powiedział:
-odbyło się Walne zebranie i powołano Wojewódzką Izbę Rolniczą. Zostałem powołany w skład Rady Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej,
-drugie spotkanie było to spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sprawie świadectw pochodzenia i chorób zwierząt,
-Izba Rolnicza w formie protestów uczestniczyła w protestach rolników ale i analiz opłacalności produkcji rolnej. Rozmawiano o podjętym wecie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skupie trzody chlewnej, zwrócono się by powrócić do opiniowania przez Izbę Rolniczą przekształcanie gruntów,
-uczestniczyłem w dwóch szkoleniach w Marszewie i pod Gnieznem. Szkolenia dotyczyły przystosowania rolników związane z wejściem do UNI,
-uczestniczę w szkoleniach na temat produkcji i skupu zbóż,
-prosił by wszyscy sołtysi i organizacje rolnicze kontaktowały się z nim w sprawie organizowania zebrań wiejskich i by zapraszać go to w miarę możliwości weźmie udział i będą sobie sprawy wyjaśniać z rolnikami. Wszystko teraz jest w powijakach i będzie się wyjaśniało.
Czy wstąpić do Unii Europejskiej wiele osób zadaje pytanie - jeżeli nie przystąpimy do UE to zostaniemy sami i zostaniemy w szarej strefie ekonomicznej. Musimy wiedzieć ile produkować, za ile i co. Musi to wszystko zostać uporządkowane tak jak w Unii.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski podziękował za wystąpienie i powiedział że jedną sesję poświęcimy tylko sytuacji w rolnictwie i wtedy temat rolnictwa będzie można rozwinąć.
Do pkt. 8
Przewodniczący Rady powiedział że nikt z radnych do tej pory nie złożył wniosku na piśmie ani nie zgłosił ustnie.
Do pkt. 9.
Prezes Klubu LZS „LEW" Pogorzela Marian Fabisiak złożył sprawozdanie z działalności Ludowego Zespołu Sportowego LEW" Pogorzela i z wydatków w roku 2002 - dotyczy piłki nożnej jak stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Pan Nowak Wojciech złożył sprawozdanie z działalności uczniowskiego Klubu Sportowego przy Gimnazjum w Pogorzeli w roku 2002 r Pan Marciniak
Paweł i Grzegorz Mikołajczak złożyli sprawozdanie z działalności uczniowskiego Klubu Sportowego przy Gimnazjum w Pogorzeli w roku 2002 jak stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu. Pan Marciniak Paweł że zawiązują zespół piłki nożnej „Orlik", planują zbudować boisko na miejscu stawu przy OSP. W tym celu należałoby zasypać staw.
Radny Rybka Krzysztof przedstawił sprawozdanie z działalności UKS „Olimpijczyk^jak stanowi zał. nr 11 do niniejszego protokołu.
Sprawozdanie z działalności Koła PZW w Pogorzeli za rok 2002 złożył radny Dariusz Nowakjak stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 10
Skarbnik Gminy Teresa Lempach przedstawiła projekt uchwały RM w sprawie zmian w budżecie gminy w roku 2003 . Nikt z radnych nie wniósł uwag, wobec powyższego Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 a następnie poprosił o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Rady Miejskiej Nr V/37/03 z dnia 21 marca 2003 r. w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr V/37/03 stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Pani Aniela Szydłowska przedstawiła projekt uchwały RM w sprawie Statutu Gminy Pogorzela i proponowane zmiany do Statutu. Poinformowała też, że po przyjęciu Statutu przez Wojewodę Wielkopolskiego i opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, Biuro Rady przygotuje dla radnych Statuty Gminy formatu zeszytowego i każdy z radnych otrzyma taki Statut.
Pan Poczta Krzysztof powiedział, że Komitet Osiedlowy proponował zmienić nazwę Komitetu Osiedlowego na Radę Mieszkańców Miasta.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, że takiego zapisu w Statucie Gminy nie możemy dokonać bo ustawodawca tak ustanowił. Przyjmiemy taką zmianę, że jeżeli Pan będzie zwoływał zebranie to na ogłoszeniu wpiszemy odpowiedni zapis.
Przewodniczący Rady odczytał treść uchwały w sprawie Statutu Gminy Pogorzela a następnie poprosił o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr V/38/03 Rady Miejskiej w Pogorzeli radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/38/03 stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wyjaśnił że trzy następne projekty uchwał dotyczące wprowadzenia zmian do statutów M-GOK. Biblioteki Publicznej oraz GZOEiAO były omawiane na komisjach Rady. Wprowadzenie zmian wynika ze zmiany ustawy o samorządzie gminnym. Następnie odczytał projekt uchwały RM w sprawie zmiany uchwały nr XVI/84/95 Rady Miejskiej Pogorzela z dnia 19 grudnia 1995 roku w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej po czym poprosił o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr V/39/03 RM w sprawie zmiany uchwały nr XVI/84/95 RM Pogorzela z dnia 19 grudnia 1995 r. w sprawie utworzenia jednostki
organizacyjnej radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/39/03 stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały RM w sprawie zmiany uchwały nr XXVIII/150/2001 RM w Pogorzeli z dnia 23 marca 2001 r. w sprawie nadania Statutu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli po czym poprosił o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr V/40/03 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/40/03 stanowi załącznik nr 16 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwał RM w sprawie zmian w statucie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli po czym poprosił o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr V/41/03 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/41/03 w sprawie zmian w statucie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli stanowi zał. nr 17 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wyjaśnił, że projekt uchwały RM w sprawie przepisów porządkowych regulujących zasady używania /detonowania/ materiałów pirotechnicznych o charakterze widowiskowym był pozytywnie zaopiniowany przez Komisje Rady, po czym odczytał treść uchwały a następnie poprosił o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr V/42/03 RM w sprawie przepisów porządkowych regulujących zasady używania /detonowania/ materiałów pirotechnicznych o charakterze widowiskowym radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/42/03 RM stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały RM w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości. Wyjaśnił, że został zaopiniowany przez Komisje Rady. Następnie odczytał go po czym poprosił o jego przegłosowanie.
Za przyjęciem uchwał nr V/43/03 RM w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/43/03 stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski poinformował, że projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia za inkaso był pozytywnie zaopiniowany przez Komisje Rady. Następnie odczytał treść uchwał w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości, podatku od psów w drodze inkasa, wyznaczenie inkasentów tego podatku oraz ustalenie wysokości ich wynagrodzenia za inkaso po czym poprosił radnych o przegłosowanie uchwały. Za przyjęciem Uchwały nr V/44/03 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/44/03 stanowi załącznik nr 20 do mniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały RM w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok. Powiedział że program został zaopiniowany przez Komisje Rady a następnie poprosił radnych o
przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr V/45/03 RM w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/45/03 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały RM zaopiniowany przez Komisje w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie miasta i gminy Pogorzela miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Nikt z radnych nie wniósł zastrzeżeń do przedstawionego projektu uchwały. Następnie poprosił o przegłosowanie Uchwały nr V/46/03 w w/w sprawie. Za przyjęciem uchwały nr V/46/03 w sprawie określenia zasad usytuowania na terenie miasta i gminy Pogorzela miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/46/03 stanowi załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały RM w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli. Wyjaśnił, że ustalenie nowego wynagrodzenia Burmistrza wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania t wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Na tej podstawie proponuję ustalenie wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 3.200,00 zł i 20 % dodatek specjalny łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Nikt z radnych nie wniósł żadnych uwag i zastrzeżeń. Wobec powyższego Przewodniczący Rady poprosił o przegłosowanie w/w uchwały. Za przyjęciem uchwały nr V/47/03 w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Pogorzeli radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/47/03 stanowi załącznik nr 23 do niniejszej uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały w sprawie zwolnienia od podatku rolnego w 2003 roku gruntów pracowniczych ogrodów działkowych. O zwolnienie z w/w podatku zwróciły się Pracownicze Ogródki Działkowe w Pogorzeli. O wyjaśnienie sprawy poprosił przedstawictela POD Pana Jerzego Gołombka, który wyjaśnił, że POD jest organizacją samodzielną, nie mającą żadnych dochodów oprócz składek, 80 % działkowców to emeryci. Nie mamy środków, psuje się opłotowanie i są inne wydatki. Liczę na to, że Rada poprze ten wniosek i dokona zwolnienia z podatku rolnego w 2003 roku.
Przewodniczący Rady odczytał uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku rolnego w 2003 roku gruntów pracowniczych ogrodów działkowych wraz z uzasadnieniem a następnie poprosił o przegłosowanie uchwały. Za przyjęciem uchwały nr V/48/03 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr V/48/03 stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 11
Ponieważ nie zgłoszono wniosków i postulatów radnych, nie udzielano odpowiedzi.
Do pkt. 12
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk ustosunkował się do podjętych uchwał, myślę powiedział, że musimy pomagać ogródkom,
- była omawiana sprawa sportu, jest to ważna sprawa ale w straży pożarnej też jest młodzież i też należy jej pomagać. Była mowa o boisku sportowym na miejscu obecnego stawu przy OSP, ale nie rozpoczniemy sprawy jeżeli nie będzie opinii Państwowej Straży Pożarnej, OSP, Związku Wodociągów i Kanalizacji Wodnych, podczas budowy strażnicy była też kurzawka , nie jest to tak że od razu zasypiemy staw dopóki nie uzyskamy odpowiednich ekspertyz ale będziemy pomagali się starać.
- mamy nadwyżkę budżetową i będziemy się starali pomóc w różnych dziedzinach,
- rozpoczął się już remont boiska sportowego ale nie zrobimy wszystkiego o czym mówił pan Fabisiak,
- Burmistrz przedstawił apel Przedszkola Samorządowego w Pogorzeli pt. „Obudźmy Świat Ciszy", zgodziłem się aby Przedszkole przeprowadziło zbiórkę pieniążków. Jest to dziecko z II Elżbietkowa . Trzeba zebrać kwotę 2.700,00 zł dla dwójki dzieci. Jest to tragedia dlatego apeluję o zbiórkę dla gości, radnych i pracowników Urzędu
Radna Maria Pazoła zapytała czy w obecnej chwili mamy w naszym Urzędzie sztab kryzysowy, pytam w związku z ostatnimi wydarzeniami, czy jest schron.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, że schronu nie mamy . Nas się zapewnia, że nic nam nie grozi, chociaż w większych miastach stoją już straże przy ważniejszych obiektach. Mamy sztab kryzysowy, może być że uzupełnimy go o nowe osoby. Być może będą to sprawy poufne, które prowadzi pan Kulski Włodzimierz. Na uzupełnienie sprzętu OC dostaliśmy 200,00 zł.
Radny Nowak Dariusz powiedział, że na naszym terenie nie ma osób innych narodowości i nie grozi nam skażenie wodociągów.
Radny Pankiewicz Władysław prosił by przyjechać do Wziąchowa i zobaczyć jakie duże ilości gnojówki są nawiezione przez zakład Robakowski przy stacji wodociągów we Wziąchowie. Ścieki te zanieczyszczają ujęcie wody.
Radny Rybka Krzysztof powiedział, że w każdej jednostce oświatowej jest teczka W obrony cywilnej. Szkoła jest przygotowana do roli szpitala. Problem jest z maskami. Na temat broni biologicznej - nie mamy środków by się zabezpieczyć.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk prosił radnych o rozstrzygnięcie pisma w sprawie dofinansowania zakupu radiowozu dla Policji, była by to kwota 16.500,00 zł. W następnym piśmie które wpłynęło w m-cu marcu proszą już o kwotę 23.000,00 zł. W ubiegłym roku przesunęliśmy sprawę do załatwienia w bieżącym roku. Pępowo dało 15.400,00 zł, na samochód, Krobia 16,000,00 zł,
Borek 8.000,00 zł, Poniec też przekazał środki, zostaliśmy tylko my. Jeśli państwo zaaprobują to z rezerwy budżetowej możemy przeznaczyć kwotę 15.000,00 zł. Prosił o ustosunkowanie się do tej sprawy.
Radny Dariusz Nowak - policjant — powiedział, że byłby to samochód Skoda Fabia z pełnym wyposażeniem, silnik 1,4, bylibyśmy wtedy bardziej mobliwi.
Przewodniczący Rady Miejskiej prosił o wypowiedzenie się kto z radnych jest za przekazaniem na samochód dla policji kwoty 15.000,00 zł. Głosów przeciwnych nie było. Następnie Przewodniczący powiedział, że radni otrzymali oświadczenia radnych o stanie majątkowym oraz przepisy zgodnie z którymi należy oświadczenie wypełnić. Oświadczenia należy zwrócić do Biura Rady w terminie do 30 kwietnia 2003 roku. Kto z radnych nie złoży w/w terminie oświadczenia - utraci dietę.
Na powyższym o godzinie 17,20 Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski zamknął V Sesję Rady Miejskiej.


Protokołowała:
Aniela Szydłowska PrzewodniczącyRady Miejskiej
Eugeniusz Sierszulski



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Jacek Andraszak
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2003-03-21
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie