Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr XXIX/05

Protokół nr XXIX/05


Protokół nr XXIX/05

z Sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 28 października 2005 roku
w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.

XXIX Sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli rozpoczęła się o godz. 14-tej. Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski.
Przewodniczący Rady Miejskiej po stwierdzeniu quorum na podstawie listy obecności, załącznik nr 1 do protokołu powiedział, że na 15 radnych obecnych jest 14 radnych wobec czego Rada może obradować i podejmować uchwały.
Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował następujący porządek obrad:

1. Otwarcie
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Informacja z podjętych uchwał
5. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza
6. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisji Rady Miejskiej
7. Sprawozdanie ze złożonych oświadczeń majątkowych radnych Rady Miejskiej i pracowników Urzędu Miejskiego
8. Informacja Przewodniczącego Rady o złożonych interpelacjach i udzielonych na nie odpowiedziach
9. Informacja z działalności Rady Powiatu
10 Wnioski i postulaty radnych
11. Podjęcie uchwały Rady Miejskiej w sprawie:
- uchwalenia „Programu współpracy Gminy Pogorzela z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2006”,
- uchwalenia Planu Rozwoju Lokalnego,
- planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Wiosny Ludów,
- ustalenia stawek za zajęcie pasa drogowego,
- nadania tytułu i odznaki „Zasłużony dla Gminy Pogorzela”,
- wystąpienia Gminy Pogorzela ze Stowarzyszenia Gmin Nadobrzańskich,
- wystąpienia Gminy Pogorzela ze Związku Gmin Górnej Baryczy,
- zmian budżetu i w budżecie gminy na rok 2005.
12. Udzielenie odpowiedzi na wnioski i postulaty radnych
13. Dyskusja

Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powitał radnych , Burmistrza Zdzisława Kowalczyka oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Miejskiego jak stanowi zał. nr 2 do niniejszego protokołu.
Powitał też Dyrektora Wydziału Planowania Inwestycyjnego Pana Krzysztofa Mrowickiego.
Do pkt. 2
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił w/w porządek obrad wyjaśnił, że przedstawione sprawy były pozytywnie zaopiniowane przez Komisje Rady. Wobec powyższego poprosił radnych o przegłosowanie zaproponowanego porządku obrad XXIX sesji Rady Miejskiej.
Radni jednogłośnie przyjęli zaproponowany porządek obrad XXIX sesji Rady Miejskiej.
Do pkt. 3
Przewodniczący Rady Miejskiej wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z XXIX sesji zaznaczając, że do protokołu Rady Miejskiej, który był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został przyjęty przez radnych.
Do pkt. 4
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na XXIX sesji Rady jak stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 5
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk złożył informację ze swej działalności w okresie międzysesyjnym jak stanowi załącznik nr 4 do protokołu
Do pkt. 6
Za-ca Przewodniczącego Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa Ireneusz Mucha złożył sprawozdanie z działalności Komisji w okresie międzysesyjnym jak stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 7
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił informację o oświadczeniach majątkowych złożonych przez zobowiązanych do tego pracownik Urzędu Miejskiego oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych jak stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu, następnie zapoznał z informacją ze złożonych oświadczeń majątkowych radnych jak stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 8
Nie udzielano odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych ponieważ ich nie zgłoszono.
Do pkt. 9
Przewodniczący Rady Powiatu Pan Piotr Curyk złożył sprawozdanie z działalności międzysesyjnej, między innymi poinformował że;
- odbyła się I sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek kilku radnych w związku ze zbyciem nieruchomości szpitalnych w Gostyniu. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przysłało pismo do pani Starosty informujące, że jako właściciel nie wyraża zgody na przedłużenie umowy użyczenia lub dzierżawy tej nieruchomości. Zgromadzenie nie wyraziło także zgody na modernizację i rozbudowę tejże nieruchomości. Dalej w piśmie napisały, nawiązując do wcześniejszych ustaleń w przedmiotowej sprawie o sprzedaży nieruchomości szpitalnych w Gostyniu i Poniecu równocześnie, Zgromadzenie rozumiejąc problemy finansowe a zarazem potrzebę funkcjonowania Szpitala, proponuje wykup tych nieruchomości w dwóch etapach: pierwszy - wykup nieruchomości w Gostyniu a drugi etap - wykup nieruchomości w Poniecu.
Pan Curyk dalej powiedział, w związku z tym że Dyrektor Szpitala musi przedstawić Wojewodzie raport , w związku z tym Rada Powiatu większością głosów przegłosowała wykupienie szpitala, bo w Lesznie są wolne łóżka i ten Szpital mógłby przejąć Szpital Gostyń. Teren w podwórzu będzie rozbudowany w podwórze, zostanie dobudowany oddział ginekologiczno - położniczy, dobudowa będzie kosztowała 8 mln złotych + wykup Szpitala. Były przystanek autobusowy zostanie przystosowany na parking do samochodów. Od kilku lat nie buduje się w Polsce nowych szpitali bo jest nadmiar łóżek. Szpital w Gostyniu wyszedł już z długów, sam się finansuje i spłaca raty. Była mowa by Gminy uczestniczyły. Na razie Siostry zrezygnowały z wykupu Szpitala w Poniecu, który jest przeznaczony dla obłożnie chorych. W piaskach O.O. Bonifratrzy prowadzą taki Szpital i będzie on się rozwijał, tak że chyba Szpital w Poniecu nie ma racji bytu. Nowy Szpital kosztowałby około 50 mln złotych na który Powiatu nie stać.
Do pkt. 10
Nie zgłoszono wniosków i interpelacji radnych.
Do pkt. 11
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść projektu uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Gminy Pogorzela z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2006”. Wyjaśnił, że przedstawiony projekt uchwały był omówiony na komisjach Rady.
Pan Curyk Piotr powiedział, że wnieśliście Państwo radni nowych uwag i na tej podstawie burmistrz przekaże środki finansowe. Burmistrz powołuje komisję, w której działa radny, była w tej komisji radna Pazoła Maria, jeżeli Państwo uważacie żeby zostawić tą Panią to proszę przegłosować a jeżeli nie to proszę podać nową osobę.
Następnie Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski poprosił radnych o jego przegłosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XXIX/168/05 w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XXIX/168/05 stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Pan Krzysztof Mrowiński Dyrektor Wydziału Planowania Inwestycyjnego Firmy Inwest Consulting s.a. powiedział Panie Przewodniczący Rady, szanowni goście, radni pracowaliśmy nad Państwa Planem Rozwoju Lokalnego. Opieraliśmy się o przepisy Ministra, Uchwały Państwa. Tak długo to trwało bo nastąpiła zmiana ustawy o systemie terytorialnym. Było to już Państwu prezentowane, ma służyć na dość długo. Plan ten robiony jest zgodnie z planem planistycznym. Macie Państwo duże zadania i drobne naprawy dróg. Ta uchwała będzie co roku weryfikowana przed uchwalaniem budżetu gminy na rok następny.
Przewodniczący rady Miejskiej zwrócił uwagę, że Koleżanka radna Pazoła Maria zgłosiła wniosek, że ścieżka rowerowa budowana przy ulicy Gostyńskiej znajduje się przy drodze powiatowej.
Pan Krzysztof Mrowiński odpowiedział, że dostał to pismo i naniesie zmiany do planu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego po czy poprosił radnych o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/169/05 w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr XXIX/169/05 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 28 października 2005 roku stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Pan Adam Wierzbicki omówił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszary położone w obrębie miasta Pogorzela.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk dodał, kończą się działki budowlane w Pogorzeli, nie mamy ujętych w planie zagospodarowania przestrzennego dlatego na słabych, przepuszczalnych, piaszczystych glebach wyznaczyliśmy teren pod budownictwo, są to tereny prywatne. Jeżeli ktoś będzie chciał nabyć działkę, będzie można kogoś skierować i będzie mógł działkę kupić.
Radny Nowacki Andrzej zapytał, kto wytyczy i wybuduje drogę skoro teren jest prywatny.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, Gmina musi wybudować drogę.
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszary położone w obrębie miasta Pogorzela po czym poprosił radnych o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/170/05 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr XXIX/170/05 RM w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, obejmującego obszary położone w obrębie Miasta Pogorzela stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Pani Kostórkiewicz Mirosława przedstawiła projekt uchwały w sprawie. Wyjaśniła, że postanowiono zaproponować podniesienie o 50 % średnio stawki za zajęcie pasa drogowego bo ustalone przez nas stawki są zbyt niskie w stosunku do uchwały powiatu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych dla których zarządcą jest Gmina Pogorzela na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg po czym poprosił o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/171/05 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr XXIX/171/05 stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powiedział w czerwcu br. podjęliśmy uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu przyznawania wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Pogorzela” tj. że Rada Miejska będzie przydzielała wyróżnienia za wybitny wkład w działalność i współpracę na rzecz gminy oraz promowanie gminy w kraju i za granicą. W związku z tym, że są zgłoszone kandydatury, które zgłosiła Komisja Spraw Społecznych, odbyła swoje posiedzenie specjalnie powołana do tego celu Komisja pod moim przewodnictwem , która przyjęła te kandydatury w związku z tym jest ten projekt uchwały. Następnie poprosił o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/172/05 w sprawie nadania tytułu i odznaki „Zasłużony dla Gminy Pogorzela” radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr XXIX/172/05 stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały RM w sprawie wystąpienia Gminy Pogorzela ze Stowarzyszenia Gmin Nadobrzańskich.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk wyjaśnił, że wspólnie z radnymi byliśmy na spotkaniu w Krobi w sprawie finansowania ze środków unijnych inwestycji budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji i to spotkanie przybliżyło nam to że podejmujemy tę uchwałę żeby nie płacić składek a jednocześnie nie utrudniać pracy Międzygminnemu Związkowi Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich. Myślimy że tu środki finansowe będą, mamy nadzieję że przywódcy Unii się dogadają, a jeżeli nie to o środki finansowe wystąpimy jako Gmina. Przygotowujemy się już do przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej i po 1 listopada br. ogłosimy przetarg. Uważam, że wycofanie się ze Związku Gmin Nadobrzańskich jest celowe.
Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że były prowadzone rozmowy o tej sprawie na komisjach rady wcześniej. Następnie odczytał treść projektu uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Pogorzela ze Stowarzyszenia Gmin Nadobrzańskich po czym poprosił radnych o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/173/05 radni głosowali jednogłośnie. Wyżej wymieniona uchwała stanowi załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wyjaśnił, że następny projekt uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Pogorzela ze Związku Gmin Górnej Baryczy dotyczy podobnej sprawy i odczytał jego treść. Następnie poprosił radnych o jego przegłosowanie
Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/174/05 w sprawie wystąpienia Gminy Pogorzela ze Związku Gmin Górnej Baryczy radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr XXIX/174/05 stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Skarbnik Gminy Teresa Lempach przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian budżetu i w budżecie gminy na rok 2005. Wyjaśniła, że Gmina otrzymała dotację w kwocie 11,200 zł na zakup książek do Biblioteki oraz refundację za Jutrzenkę w kwocie 6.434 zł. Są też stoły potrzebne pod komputery, wyremontowano jedną łazienkę. Tak że te wszystkie środki finansowe zostaną przekazanie dla Biblioteki. 1.200 zł. będzie przekazanie na zakup nagłośnienia na salę sesyjną.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk prosił Radę by w ten sposób rozdzielić środki.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski odczytał treść projektu uchwały a następnie poprosił radnych o jego przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały Nr XXIX/175/05 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała Nr XXIX/175/05 w sprawie zmian budżetu i w budżecie gminy na rok 2005 stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 12
Ponieważ nie zgłoszono wniosków i interpelacji radnych, nie było odpowiedzi.
Do pkt. 13
Radny Zdzisław Dutkowiak zapytał co by siostry zrobiły gdyby Powiat nie wykupił szpitala.
Pan Piotr Curyk odpowiedział trzeba sióstr zapytać. Siostry przysłały pismo od Zgromadzenia, że nie wyrażają zgody na przedłużenie umowy użyczenia lub dzierżawy tej nieruchomości. Zgromadzenie nie wyraża także zgody na modernizację i rozbudowę tejże nieruchomości. Dalej Zgromadzenie wypowiedziało się, rozumiejąc problemy finansowe a zarazem potrzebę funkcjonowania Szpitala, proponuje wykup tych nieruchomości w dwóch etapach: pierwszy - wykup nieruchomości w Gostyniu, drugi etap - wykup nieruchomości w Poniecu. Siostry prowadzą domy dla sierot a może by prowadziły Szpital. Jeżeli w ciągu 5 lat nie zrestrukturyzuje się szpitala to może nie być szpitala.
Radny Jerzy Kędziora zapytał czy Starostwo Powiatowe utrzymuje nieruchomość O.O Bonifratrów w Marysinie.
Pan Piotr Curyk Odpowiedział, Powiat w pewnej części pomaga finansowo.
Radna Maria Pazoła zapytała czy Rada Powiatu rozmawiała o ilości łóżek, bo czytała w prasie, że jeżeli to tak zostanie to siostry nie zgadzają się na remont. Szpital musi mieć 133 łóżka i podstawowe oddziały.
Pan Piotr Curyk odpowiedział - jeżeli nieruchomość będzie wykupiona to ta część będzie rozbudowana, będzie urządzona ginekologia i położnictwo. Tak że siostry po wykupieniu Szpitala w Gostyniu będą musiały się wyprowadzić.
Radny Alfred Siama - zapytał czy Samorząd Powiatu sporządził terminarz remontu szpitala.
Pan Piotr Curyk odpowiedział - jest przygotowany program restrukturyzacji szpitala, co do terminów na pewno nie ale robi się wszystko po kolei. Tak musi być to rozpisane by do 2010 roku było to wykonane. Jeżeli Państwo chcecie to Starosta Palka przedstawi sprawę na następnej sesji Rady.
Przewodniczący Rady Miejskiej odpowiedział, byłoby wskazane by Starosta Palka wyjaśniła sprawę wykupu nieruchomości Szpitalnych.
Głos zabrał Burmistrz Zdzisław Kowalczyk - powiedział zobaczymy jak Powiat zachowa się w stosunku do naszej Gminy w sprawie dróg,
- poinformował, że Gmina kończy zatrudnianie pracowników na akcję rowy, trafiliśmy na pracowników bardzo nieodpowiedzialnych, obecnie zostało nam 3 pracowników, a tej czwórki pracowników więcej nie zatrudnimy dlatego że przeważa u nich większa absencja niż praca.
Radny Krzysztof Rybka zaprosił wszystkich obecnych na VII Bieg Niepodległości który odbędzie się 10 listopada br. Oprócz biegu będzie Pan Ziemniak i otwarcie sali w Domu Strażaka. 11 listopada 2005 roku odbędzie się msza św. w Kościele Parafialnym p.w. św. Michała Archanioła o godz. 9-tej w intencji Ojczyzny, o godz. 10-tej złożenie wieńca pod pomnikiem Powstańców i przemarsz do Domu Kultury gdzie w sali M-GOK odbędzie się część okolicznościowa.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski podziękował radnym i wszystkim obecnym za udział w Sesji Rady i o godz. 16-tej zamknął XXIX Sesję Rady.



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Jacek Andraszak
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2005-10-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie