Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr XXIV/05

Protokół nr XXIV/05


Protokół nr XXIV/05

z sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 3 czerwca 2005 roku
w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.

Sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli rozpoczęła się o godzinie 14-tej. Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski.
Przewodniczący Rady Miejskiej po stwierdzeniu quorum na podstawie listy obecności, załącznik nr 1 do protokołu powiedział, że na 15 radnych obecnych jest 12 radnych wobec czego Rada może obradować i podejmować uchwały.
Przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że porządek obrad dzisiejszej sesji jest następujący:
1. Otwarcie
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Informacja z podjętych uchwał
5. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza
6. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisji Rady Miejskiej
7. Informacja Przewodniczącego Rady o złożonych interpelacjach i udzielonych na nie odpowiedzi
8. Sytuacja bezrobotnych i aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu
9. Informacja z działalności Rady Powiatu
10. Wnioski i postulaty radnych
11. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
- udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2005 roku
- zmian w budżecie gminy w 2005 roku,
- zwiększenia udziałów Gminy Pogorzela w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu
12. Udzielenie odpowiedzi na wnioski i postulaty radnych
13. Dyskusja

Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powitał radnych oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Miejskiego jak stanowi zał. nr 2 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 2
Radni przyjęli jednomyślnie zaproponowany porządek obrad XXIV sesji Rady Miejskiej.
Do pkt. 3
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji zaznaczając, że protokół z XXIII Sesji Rady był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został przyjęty przez radnych.
Do pkt. 4
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na XXIII sesji Rady jak stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 5
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk złożył informację z działalności w okresie międzysesyjnym jak stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Do pkt. 6
Z-ca Przewodniczącego Komisji Mucha Ireneusz złożył sprawozdanie z działalności Komisji w okresie międzysesyjnym jak stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Krzysztof Rybka złożył sprawozdanie z działalności Komisji w okresie międzysesyjnym jak stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 7
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski poinformował że w okresie międzysesyjnym pisemnych wniosków i interpelacji nie było.
Do pkt. 8
Pani Justyna Krzyżostaniak Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy przedstawiła sytuację na rynku pracy powiatu gostyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Pogorzela według stanu na dzień 31 maja 2005 roku jak stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski zapytał czy te oferty pracy które wpływają z naszej gminy są zrealizowane.
Pani Krzyżostaniak Justyna odpowiedziała - te oferty, które wpływają są zrealizowane.
Pan Curyk Piotr powiedział, stosunek liczby bezrobotnych w stosunku do aktywnych zawodowo i najwyższe bezrobocie jest w Gostyniu. W Gminie Pogorzela mamy dość niskie bezrobocie bo 6,64 % .
Radny Mucha Ireneusz zapytał czy coś wiadomo już o środkach z Unii Europejskiej,
- macie od 1989 roku osobę na kuroniówce, dlaczego nie zatrudnicie tej osoby w pierwszej kolejności.
Pani Krzyżostaniak Justyna odpowiedziała; około 700.000 zł mamy środków z Unii Europejskiej, już ruszamy - sprawdzamy wnioski.
- ta Pani miała propozycje pracy i jej nie przyjęła, zakłady pracy potwierdzają że nie mogą przyjąć ze względu na kwalifikacje osoby lub brak miejsc pracy. Są też osoby, które nie chcą pracować albo pracują gdzieś na czarno.
Pan Curyk Piotr zapytał czy z funduszy Unii Europejskiej można zatrudnić absolwentów na staże.
Radna Pazoła Maria - jeżeli bezrobotny ileś razy odmawia podjęcia pracy to czy można go skreślić z listy bezrobotnych.
Radny Nowacki Andrzej - czy osoby bezrobotne są ubezpieczone
Pani Krzyżostaniak Justyna odpowiedziała, z funduszy unijnych można zatrudnić na staż ale warunkiem jest zatrudnienie co najmniej na 3 miesiące, będzie też szansa na staże normalne bo pieniążki są - w lipcu będziemy wiedzieć jakie są oszczędności,
- jeżeli bezrobotny odmawia zatrudnienia można go skreślić ale jeżeli bezrobotny okaże się potwierdzeniem z zakładu że, brak miejsc zatrudnienia lub osoba nie ma potrzebnych kwalifikacji to my jako Urząd Pracy nie możemy nic zrobić,
- osoby bezrobotne są ubezpieczone.
Radny Nowak Dariusz zapytał czy osoby, które są przeszkolone muszą podjąć pracę.
Radny Dutkowiak Zdzisław zapytał ile czasu trzeba pracy żeby uzyskać kuroniówkę.
Pani Konowalczyk Helena sołtys wsi Kaczagórka zapytała jak jest z bezrobotnym, który dojeżdża na szkolenie z miejscowości gdzie nie ma dojazdu.
Pani Krzyżostaniak Justyna odpowiedziała - jeżeli organizujemy kursy, osoby idą na szkolenie i są aktywne to znajdują pracę a jeżeli nie to są bezrobotnymi,
- żeby otrzymać kuroniówkę w ciągu półtora roku musi być osoba zatrudniona przez 1 rok,
- osobom dojeżdżającym Powiatowe Biuro Pracy pokrywa koszty dojazdu.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk powiedział, z bezrobociem jest tak - dla tego kto szuka pracy i nie znajduje to jest tragedia. Biorąc pod uwagę gminę Borek i Pogorzelę, na terenie Gminy Borek są zakłady pracy a w Gminie Pogorzela jest ich mało a jednak u nas bezrobocie jest niższe niż w gminie Borek. Ta duża ilość bezrobotnych jest ubezpieczona. Jak szukamy bezrobotnych to wyszukujemy dzieci rolników. Z mojej pozycji największym problemem to są młode kobiety wykształcone to one mają kłopot ze znalezieniem pracy. Bo nie każda nadaje się do pracy przy świeczkach. Nie ma u nas zakładów usługowych. Mężczyźni którzy chcą to pracę dostaną. Gorzej jest z tym, jeżeli Urząd szuka chętnych do pracy to ich nie ma. Teraz jedną osobę musieliśmy zwolnić.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powiedział, myśleliśmy o tym kilka lat wstecz w 2002 roku kiedy mówiliśmy jak pomóc, podjęliśmy wtedy uchwałę w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości dla tych firm, które zatrudnią osoby bezrobotne zamieszkałe na pobyt stały z naszej gminy. Skorzystały firmy, które już działają a nie ma nowych firm. Może społeczeństwo nie wie o tym.
Radny Rybka Krzysztof - jest podjęta uchwała o wykupie działki na ulicy Gostyńskiej, jest była mleczarnia przy ulicy Krobskiej która prosi się o inwestora. Nie jesteśmy Gminą atrakcyjną, bardzo trudno jest pozyskać firmy bo nie jesteśmy przy drodze przelotowej, ale w planie zagospodarowania przestrzennego jest ujęte miejsce na rozbudowanie zakładów pracy. Dlatego przy ZSOiZ otwarliśmy Technikum Ekonomiczne by uczniowie mieli zainteresowanie. Robimy i szukamy to nie jest tak, że nic nie robimy.
Pani Krzyżostaniak Justyna odpowiedziała, Powiatowy Urząd Pracy ma nawet dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski - powiedział, jest też możliwość gdzie rolnicy i dzieci rolników mogą uzyskać duże dopłaty. Są gospodarstwa gdzie jest duża siła robocza i można ją wykorzystać.
Pan Curyk Piotr - są dodatkowe zadania, które gmina podjęła to Stowarzyszenie Poręczeń Kredytowych, dziś będzie tematem podjęcie uchwały o wykupienie dwóch udziałów w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych Spółka z o.o. w Gostyniu. i tam też można uzyskać pomoc.
21 sierpnia br. odbędzie się spotkanie jak uzyskać dobry postęp gospodarczy, jest możliwość skorzystania z Funduszy Unii Europejskiej ale trzeba wyjść z pomysłem.
Do pkt. 9
Pan Curyk Piotr Przewodniczący Rady Powiatu złożył informację z działalności Rady Powiatu:
- Powiat przyjął informację o stanie środowiska przedstawionego przez Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska, oraz Centrali Chemizacji Nasiennictwa, oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
- nadano wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”- będzie to firma Hodowli Roślin z Szelejewa,
- powołano Sekretarza Powiatu, został nim Pan Maliński,
- powołano Szkołę Przysposabiającą do pracy w Brzeziu,
- Powiat nabył 3 udziały „Funduszu Poręczeń Kredytowych”,
- uchwalono Plan Rozwoju Powiatu lokalnego,
- były zmiany w budżecie,
- Komisja Rewizyjna kontrolowała Wydział Komunikacji i zgłosiła wniosek o zwiększenie zatrudnienia,
- Pani Starosta wystąpiła do sióstr zakonnych z zapytaniem czy pomogą w wykupie szpitala,
Do pkt. 10
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski zapytał, czy w naszej gminie planuje się kosztowne inwestycje o których gmina nie wie.
Do pkt. 11
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powiedział, że wycofano z porządku obrad sesji podjęcie uchwały w sprawie finansowania wieloletniego zadania z zakresu zaopatrzenia gminy w energię elektryczną.
Sekretarz Gminy Curyk Piotr wyjaśnił, że przedstawiony gminie kosztorys jest wysoki i można jeszcze negocjować dlatego postanowiono wycofać ten temat z porządku obrad sesji.
Pani Kostórkiewicz Mirosława poinformowała, że należy wprowadzić uchwałę w sprawie pomocy finansowej na ścieżkę rowerową przy ulicy Gostyńskiej wraz z odwodnieniem. Gmina przeznacza kwotę 45.000 zł na budowę ścieżki rowerowej w ciągu dróg powiatowych przy ulicy Gostyńskiej. Przedstawiła projekt uchwały w tej sprawie.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść uchwały w sprawie pomocy finansowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2005 roku a następnie poprosił radnych o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XXIV/157/05 RM w sprawie pomocy finansowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2005 roku radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XXIV/157/05 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Pani Teresa Lempach przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w budżecie gminy. Zmiana dotyczy środków w kwocie 45.000 zł na drogi publiczne bo gmina może dać pomoc finansową a nie rzeczową.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy w 2005 roku a następnie poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XXIV/158/05 w sprawie zmian w budżecie gminy w 2005 roku stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.
Sekretarz Gminy Curyk Piotr przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zwiększenia udziałów Gminy Pogorzela w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu., chodzi o nabycie 2 udziałów po 1.000 złotych.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść uchwały w sprawie zwiększenia udziałów Gminy Pogorzela w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu a następnie poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XXIV/159/05 RM w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XXIV/159/05 stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.
Do pkt.12
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk - Drodzy Państwo, Szanowni Radni - gazeta napisała o kosztach przyszłych prac Urzędu, o zasypaniu końskiego dołu. Takiego pomysłu nie ma. Była sprawa zasypania stawu przy ulicy Parkowej i zrezygnowaliśmy z tego, bo jest to bardzo drogie, należy brać pod uwagę gospodarkę wodną. Artykuł w gazecie „Fakty” jest nie do wytłumaczenia bo nie wiadomo o co chodzi, nie chcemy zawalać stawu przy ulicy Parkowej ani końskiego dołu. Ktoś z ulicy Krobskiej krytykuje, że nie mamy ładnej strony internetowej, zależy jak kto to widzi. Szkoda, że nie jest to artykuł skierowany dla Burmistrza Kobylina. O kosztownych pomysłach nic nie wiem, porządek na stawach robimy.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powiedział, przedstawiając ten artykuł moją intencją nie było napiętnowanie Burmistrza ani pracowników Urzędu a rzetelność dziennikarską, powiedział - może by gmina wydawała biuletynik informujący co gmina robi, kiedyś też gazeta napisała, że w Pogorzeli Rada jest jednomyślna.
Do pkt. 13
Radny Rybka Krzysztof zaprosił obecnych na sesji na dzień 11 czerwca 2005 roku na obchody 10-lecia istnienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli, nadania szkole imienia Ziemi Pogorzelskiej i wręczenia sztandaru. Będzie zorganizowana wystawa o historii ziemi Pogorzelskiej, powstaje o niej książka. Ludzie z zewnątrz mówią o Pogorzeli, macie piękny rynek ale my jako mieszkańcy nie doceniamy tego,
- zapytał czy gmina by mogła wystąpić do badaczy gazowych co wyszło z badań,
-zapytać czy w planie zagospodarowania przestrzennego w Kromolicach planowane są inwestycje. Kromolice są miejscowością o małych gospodarstwach, można by zainwestować by rolnicy przeszli w agroturystykę.
Pan Krzysztof Poczta zapytał kiedy ulica Rycerska będzie miała chodnik ,
- pozbierane zostały śmieci, leżą one w workach w stronę Gumienic. Prosił by na to zwrócić uwagę i przekazać do Gostynia by pozabierali worki, jest to droga powiatowa.
Radny Stefan Fabisiak zapytał czy przedstawione działki do sprzedaży są wycenione i kto je kupił.
Burmistrz Zdzisław Kowlaczyk odpowiedział w rejonie ulicy Boreckiej działkę kupił Pan Owsianowski Adam, przy ulicy Błonie Pan Kinda Sławomir a trzecia działka przeznaczona jest do kupienia. Przygotowujemy tereny pod wydzielenie nowych działek, bo te działki które są kończą się.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski zaprosił wszystkich obecnych do uczestnictwa w uroczystościach 10-lecia obchodów ZSOiZ oraz do uczestnictwa w obchodach „Dni Ziemi Pogorzelskiej” w dniach 18 i 19 czerwca bieżącego roku.

- następnie zaproponował by w dniu 25 czerwca br. z okazji obchodów „Nocy Świętojańskiej” w Kromolicach zorganizować Sesję z okazji 15-lecia samorządności w Polsce i oddania do użytku po remoncie Wiejskiego Domu Kultury.
Burmistrz Zdzisław Kowlaczyk zaproponował by zaprosić na tą sesję byłych radnych.
Radny Krzysztof Poczta zapytał czy była by możliwość by ulicą Kotkowiaka Pan Duda nie jeździł latem, mówię o samochodach wielkich wożących żywe zwierzęta.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, możemy wysłać pismo z prośbą do dyspozytora Pana Dudy.
Po wyczerpaniu porządku obrad, Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski o godzinie 16,10 zamknął XXIV Sesję Rady Miejskiej.












Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Jacek Andraszak
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2005-06-03
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie