Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr XII/04

Protokół nr XII/04


Protokół nr XII/04

z Sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 12 marca 2004 roku
w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.

XII Sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli rozpoczęła się o godz. 14-tej, zakończyła się o godzinie 17.15 Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski.
Przewodniczący Rady Miejskiej po stwierdzeniu quorum na podstawie listy obecności, załącznik nr 1 do protokołu powiedział, że na 15 radnych obecnych jest 13 radnych wobec czego Rada może obradować i podejmować uchwały.
Powitał Burmistrza Pogorzeli Zdzisława Kowalczyka.
Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował następujący porządek obrad:
  1. Otwarcie
  2. Przyjęcie porządku obrad
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
  4. Informacja z podjętych uchwał
  5. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Burmistrza
  6. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Komisji Rady i z działalności za rok 2003
7. Sprawozdanie z działalności Rady Miejskiej za rok 2003
  1. Wnioski i postulaty radnych
  2. Podjęcie uchwał w sprawie:
-uchwalenia budżetu gminy na rok 2004,
-pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2004 roku,
ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych dla których zarządcą jest Urząd Miejski w Pogorzeli na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu,
-przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Wiosny Ludów w Pogorzeli,
-przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Gostyńskiej w Pogorzeli,
-przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Żeromskiego w Pogorzeli,
-przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod projektowaną oczyszczalnie ścieków,
-sprzedaży nieruchomości położonej przy ulicy Gostyńskiej w Pogorzeli,
-odwołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego
  1. Udzielenie odpowiedzi na wnioski i postulaty radnych
  2. Dyskusja
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski zaproponował wprowadzenie do porządku obrad niżej wymienione projekty uchwał:
-w sprawie sposobu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Pogorzela,
-w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania dla pracowników jednostek organizacyjnych gminy,
-w sprawie ustalenia dla radnych stawek za jeden kilometr przebiegu w podróży
służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy. Po czym zapytał radnych kto jest za przyjęciem do porządku obrad zaproponowanych projektów uchwał. Radni jednogłośnie 12 głosami przyjęli wprowadzenie do porządku obrad w/w projektów uchwał.

Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powitał radnych oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Miejskiego.
Do pkt. 2
Po wprowadzeniu dodatkowych projektów uchwał do porządku obrad radni przyjęli jednomyślnie zaproponowany porządek obrad sesji Rady Miejskiej.
Do pkt. 3
Przewodniczący Rady Miejskiej wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji zaznaczając, że protokół z XI Sesji Rady był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został przyjęty przez
Radnych.
Do pkt. 4.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na XI sesji Rady jak stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Do pkt. 5
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk złożył informację z działalności w okresie między sesyjnym jak stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Następnie przedstawił sprawozdanie z przeprowadzonego przetargu nieograniczonego na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr w budynku położonym w Pogorzeli przy ul. Krotoszyńskiej 13 jak stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 6
Przewodniczący Komisji Rady złożyli sprawozdania z działalności Komisji w okresie między sesyjnym jak stanowią załączniki nr 6, 7 do niniejszego protokołu.
Następnie Z-ca Przewodniczącego Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa Ireneusz Mucha złożył sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2003 jak stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Z-ca Przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych Maria Pazoła złożyła sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2003 jak stanowi zał. nr 9 do prot.
Z-ca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Władysław Pankiewicz złożył sprawozdanie z Komisji za rok 2003 jak stanowi załącznik nr 10 do prot.
Do pkt. 7
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski przedstawił sprawozdanie z działalności Rady od początku kadencji 2002 i za rok 2003 jak stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 8
Radni Fabisiak Stefan i Mucha Ireneusz podziękowali za prowadzony remont dróg gminnych.
Do pkt. 9
Skarbnik Gminy Teresa Lempach przedstawiła projekt uchwały RM w sprawie budżetu gminy na rok 2004. Wszyscy radni posiadają projekt uchwały dot. budżetu gminy na rok 2004.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski zapoznał radnych z opinią składu orzekającego Regionalnej Izby obrachunkowej w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2004 r. w sprawie opinii o projekcie budżetu Gminy Pogorzela na 2004 rok jak stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Z-ca Przewodniczącego Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa Mucha Ireneusz przedstawił opinię Komisji budżetowej dot. projektu budżetu gminy na rok 2004 jak stanowi załącznik nr 13 do protokołu.
W dyskusji na projektem uchwały głos zabrali:
Radny Dutkowiak Zdzisław - powiedział, że po przystąpieniu do Unii Europejskiej ten plan budżetu się zmieni.
Radna Pazoła Maria powiedziała, że w poprzednim projekcie uchwały budżetowej w dochodach była inna kwota i w obecnym projekcie budżetu też jest inna kwota dochodu, prosiła o wyjaśnienie.
Odpowiedzi na pytania udzieliła pani Lempach; opracowany projekt budżetu jest według takich przepisów jakie obowiązują. Wszystkie nieprawidłowości wskazane przez Regionalną Izbę Obrachunkową są naprawione i powinno być dobrze.
  • kwota dochodu w projekcie uchwały zmieniła się bo wpłynęły środki finansowe na opiekę społeczną i za energię elektryczną za rok 2003, na dzień dzisiejszy jest taki budżet jak w uchwale.
Radny Ireneusz Mucha zapytał czy jest zapłacone za krzesła do sali kinowej.
Burmistrz Zdzisław odpowiedział, że za krzesła do sali kinowej jest zapłacone.
Po dyskusji Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski powiedział, przedstawiony projekt budżetu gminy był omawiany kilka razy, uwagi jakie przedstawiła RIO zostały sprostowane. Dlatego odczytał treść projektu uchwały w sprawie budżetu gminy na rok 2004. Po czym poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/73/04 Rady Miejskiej w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2004 radni głosowali jednogłośnie, 12 głosami. Uchwała nr XII/73/04 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały w sprawie pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2004 roku, powiedział że ten projekt uchwały i następne zostały omówione i zaopiniowane na komisjach Rady i uważa że radni są z nimi zapoznani.
Do projektu uchwały w sprawie pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu nikt z radnych nie wniósł uwag, dlatego odczytał w/w projekt i poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/74/04 w sprawie pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2004 roku radni głosowali jednogłośnie, głosów przeciwnych nie było. Uchwała nr XII/74/04 stanowi załącznik nr 15 do niniejszego protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych dla których zarządcą jest Urząd Miejski w Pogorzeli na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu, po czym poprosił o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/75/04 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie, Uchwała nr XII/75/04 stanowi załącznik nr 16 do prot.
Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Wiosny Ludów w Pogorzeli po czym poprosił o jego przegłosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XII/76/04 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/76/04 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Wiosny Ludów w Pogorzeli stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Gostyńskiej w Pogorzeli.
Nad projektem wywiązała się dyskusja w której głos zabrali:
Radna Pazoła Maria prosiła zwróciła uwagę że w projekcie uchwały § 3 brakuje wyrazu nieuciążliwych.
Pan Marian Andrzejewski odpowiedział, że jeżeli jest to działka przemysłowa to może zajść sprawa zagłuszenia ciszy i będzie uciążliwa. Każda umowa będzie wymagała wszelkich uzgodnień przez wszystkie służby. Każda budowa musi spełniać pewne wymogi. Taki wzorzec uchwały otrzymaliśmy od projektanta z Leszna, jest to na pewno przemyślane, sprawdzał też radca prawny i sądzi że jest to zgodne z przepisami.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk powiedział, że będzie wydawał warunki zabudowy i na wszystko będziemy zwracać uwagę.
Radna Maria Pazoła powiedziała, że jest to działka przemysłowa w terenie zabudowy.
Pan Marian Andrzejewski odpowiedział, że jest to w interesie gminy i będziemy dbać o to by nie było to sprzeczne z naszym interesem.
Radny Nowacki Andrzej zapytał czy na działce przemysłowej można sobie wydzielić miejsce na budynek mieszkalny.
Pan Curyk Piotr powiedział, że jest to teren gdzie nie ma żadnego budynku mieszkalnego, jest to mała działka i ma służyć pod działalność gospodarczą. Tam już z jednej i drugiej strony jest działalność gospodarcza.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk powiedział, że jeżeli ktoś wybuduje warsztat to może sobie urządzić czy usytuować mieszkanie, a teren jest bardzo atrakcyjny.
Po tej dyskusji Przewodniczący Rady poprosił radnych o przegłosowanie projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Gostyńskiej w Pogorzeli.. Za przyjęciem w/w uchwały radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/77/04 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Gostyńskiej w Pogorzeli stanowi załącznik nr 18 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Żeromskiego w Pogorzeli a następnie poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/78/04 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru przy ulicy Żeromskiego radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/78/04 stanowi załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod projektowaną oczyszczalnię ścieków. Uwag do projektu uchwał nie zgłoszono wobec czego Przewodniczący Rady poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/79/04 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie.
Uchwała nr XII/79/04 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod projektowaną oczyszczalnię ścieków stanowi załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski przedstawił projekt uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości zabudowanej położonej w Pogorzeli przy ulicy Gostyńskiej.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk wyjaśnił, że projekt uchwały dotyczy działki która jest przed PZZ-ami. Państwo Radni wyraziliście zgodę na sprzedaż już w ubiegłym roku, wyraziliście też zgodę na zbycie działki na której jest usytuowany autogaz. Pozostała działka jest do sprzedaży. Przewidujemy następujący tryb sprzedaży: Zrobiliśmy przetarg na wycenę działki. Zleciliśmy wykonanie wyceny, nie sprzedamy działki wcześniej zanim skontaktuję się z państwem radnymi. Jeżeli będzie odpowiednia cena to Państwo wyrazicie zgodę na zbycie. Chcielibyśmy zrobić to w I półroczu. Jeżeli nie sprzedamy w pierwszym przetargu to zapytam radnych żeby wypowiedzieli się w sprawie ceny. Panie i panowie radni zgodzili się by środki finansowe przeznaczyć na większy cel - oczyszczalnię ścieków lub energooszczędne oświetlenie.
PZZ-y sprzedajemy, w tej chwili jest dwóch dzierżawców i nikt z nich nic nie naprawia i to niszczeje.
Radny Dutkowiak Zdzisław zapytał ile będzie kosztowała wycena.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, że wycena będzie kosztowała 1.000,00 złotych. Następnie powiedział, że nie może obniżyć wartości ale może podnieść cenę, to państwo zadecydujecie czy sprzedać.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski zwrócił się do radnych by podeszli do sytuacji poważnie i trzeba będzie wreszcie się wypowiedzieć czy sprzedać byłe PZZ-y. Następnie odczytał treść uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości zabudowanej położonej w Pogorzeli przy ulicy Gostyńskiej i poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/80/04 w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości zabudowanej położonej w Pogorzeli przy ulicy Gostyńskiej głosowało 10 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosowania, głosów przeciwnych nie było. Uchwała nr XII/80/04 stanowi załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie odwołania Kierownika USC. Powiedział, że Pani Anna Wasielewska z dniem 1 lutego odeszła na zasłużoną emeryturę, trzeba dopełnić formalności i odwołać ją z tego stanowiska, obecnie funkcję Kierownika USC z mocy prawa pełni Burmistrz. Następnie poprosił Panią Annę Wasielewską, podziękował jej za wieloletnią pracę i wręczył bukiet kwiatów. Podziękowania złożył również Sekretarz Gminy Curyk Piotr. Po tym Przewodniczący Rady odczytał treść uchwały w sprawie odwołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i poprosił radnych o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/81/04 w w/w sprawie radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/81/04 stanowi załącznik nr 22 do protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sposobu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Pogorzela.
Pan Marian Andrzejewski wyjaśnił, że gmina przymierza się do budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Jest to inwestycja dlatego potrzebna jest zgoda społeczeństwa i dlatego musimy podjąć tą uchwałę. Proponowana uchwała , musi się uprawomocnić a potem wywołamy następną uchwałę z zapytaniem społeczeństwa czy taką inwestycję prowadzić.
Po powyższych wyjaśnieniach Przewodniczący Rady odczytał treść uchwały w sprawie sposobu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Pogorzela po czym poprosił o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/82/04 w w/w radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/82/04 stanowi załącznik nr 23 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski odczytał projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania dla pracowników jednostek organizacyjnych gminy i następnie poprosił o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XII/83/04 w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia w I kategorii zaszeregowania dla pracowników jednostek organizacyjnych gminy radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/83/04 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski odczytał treść projektu uchwały w sprawie ustalenia dla radnych stawek za jeden kilometr przebiegu w podróży służbowej pojazdem samochodowym nie będącym własnością gminy. Pan Curyk Piotr powiedział, że jest to upoważnienie Przewodniczącego Rady do zezwolenia jazdy własnym samochodem np. na szkolenie. Przewodniczący Rady podpisuje delegację a Urząd Gminy wypłaca delegację. Następnie Przewodniczący Rady Eugeniusz poprosił radnych o przegłosowanie projektu uchwały. Za przyjęciem uchwały nr XII/84/04 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XII/84/04 stanowi załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 10
Odpowiedzi na zapytania radnych były udzielane na bieżąco.
Do pkt. 11
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk poinformował o sprawach bieżących w gminie:
-udzielanie pomocy rolnikom ze środków AJAKS-u, dwaj pracownicy Urzędu Pan Marian Andrzejewski i Surma Krzysztof są przeszkoleni w kierunku wypełniania wniosków ze środków AJAKS-u i można się do nich zwrócić o pomoc. W tym kierunku przeszkolona została też stażystka Dąbrowska. Gdyby sołtysi czuli, że są jeszcze potrzebne szkolenia to proszę skontaktować się z Urzędem i zorganizujemy szkolenia. Trzeba składać wnioski, te środki są bardzo ważne. Na każdą ilość zboża te środki się przydadzą,
-od 1 maja br. przejmujemy część świadczeń społecznych, natomiast nie ma jeszcze ustawy. Zwróciliśmy się do Wojewody o środki, potrzebujemy kwotę 300.000,00 złotych, będzie w I etapie 460 petentów do załatwienia. Przygotowanie dokumentacji czy komuś się należy musi być zatwierdzone, zbadane, trzeba przynajmniej 460 listów wysłać. Na cały rok mamy 6.000,00 zł jest to za mała kwota na zorganizowanie biura, zakup komputera i znowu spadnie to obciążenie na gminę,
-staw w Kromolicach, zwrócimy się z pismem do Rady Sołeckiej w Kromolicach o obniżenie poziomu wody, gdyż woda podmywa boki, obniża faszyny, jeszcze zarwie się most i wtedy będą bardzo duże koszty,
-byli goście z Holandii z 3 gmin, wykłady odbywały się w Koźminie, u nas spanie i zwiedzanie trzech obór, u Państwa Minty w Elżbietkowie, Seraszka Leszka i Waśkowiaka Stefana w Głuchowie. Było zdziwienie gości, że mamy takie gospodarstwa, wyposażenie było wspaniałe skomputeryzowane, wydajność mleka duża, byli tym zaskoczeni. Tak że nie musimy się wstydzić,
-była mowa o szkołach, jeżeli sytuacje w oświacie nie i subwencje nie zmienią się to wystąpimy o zlikwidowanie dwóch szkół. Są tam przedszkola. Dziś potrzebne jest nowe wyposażenie szkół. Gdybyśmy się nie dogadali to nie wiem. Prowadzenie filialnych szkół jest bardzo drogie. Szkoła jest tam gdzie są dzieci a nie nauczyciele. Z Bułakowa do Pogorzeli nie jest tak daleko. Dzieci z Kromolic mogą jechać do Wziąchowa, jeżdżą autobusy , można jeszcze dowozić dzieci do Kuklinowa. Jest jeszcze czwarte wyjście, założyć szkołę publiczną i płacić nauczycielom. Dziś mała szkoła wiejska nie spełnia ośrodka oświatowego, po południu szkołę się zamyka i idzie do domu.
-reorganizację szkół i przedszkoli przedstawię nauczycielom w poniedziałek. Dobrze byłoby gdyby była jedna dyrektorka przedszkola i zarządzanie byłoby centralne.
-uchwalicie rezerwę budżetową i będziemy dysponować pieniędzmi, przeznaczymy je na:
Towarzystwo Osób Niepełnosprawnych 4.000,00 zł,
Stowarzyszenie Przedsiębiorczości 4.000,00 zł
Byli żołnierze represjonowani którzy odbywali pracę w kopalni lub kamieniołomach prosili o wsparcie finansowe - radni odpowiedzieli by wesprzeć ich finansowo.
-Burmistrz prosił radnych o aprobatę na przebudowę 200 mb. drogi we wsi Małgów . Chodzi o to by zlecać już opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na odcinek w Małgowie. Radni zaaprobowali to zadanie, jednocześnie proponowali by sołtys wsi podjął rozmowy z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną by położyć dywanik przed wjazdem na podwórze, mamy ujętą przebudowę parkingu przy ulicy Gostyńskiej prace te chcemy rozpocząć pod koniec bieżącego roku oraz remont poprzez wykonanie nakładki na odcinku ulicy Parkowej począwszy od ulicy Gostyńskiej do Strażnicy,
Sołtys wsi Małgów Masłowski Krzysztof zapytał w jakim terminie będzie wykonana inwestycja w Małgowie.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, że zlecimy natychmiast wykonanie dokumentacji, ogłosimy przetarg i chcemy jak najwcześniej rozpocząć. Z RSP można się dogadać o wjazd. Hydrofornia jest na terenie gminnym i niech nam przekażą tę działkę to będziemy się dogadywać.
-opracowany jest program ochrony środowiska i gospodarki odpadami oraz ekofizjografia która jest niezbędnym dokumentem do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego, musimy wybudować drogę do oczyszczalni ścieków
-będziemy zakładać oświetlenie energooszczędne, jesteśmy po rozmowach, chcemy wejść z tą inwestycją jeszcze w bieżącym roku na teren miasta i gminy. Jest to około 40 % oszczędności. Dla następców będzie tańsze oświetlenie. Dziś na oświetlenie wydajemy 140.000,00 zł rocznie.
-dług w kwocie 111.000,00 zł spłacimy w bieżącym roku,
-zapłaciliśmy za krzesła do sali kinowej 72.000,00 zł, za samochód strażacki 9.000,00 złotych,
-na koniec roku zlecimy opracowanie dokumentacji technicznej na budowę oczyszczalni ścieków i kanalizację Pogorzeli i Głuchowa.
-wystąpimy do Marszałka Wojewódzkiego i do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o odpowiednie zaświadczenie dla uzyskania niepłacenia części należności aby móc wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o umorzenie ostatnich rat pożyczki na budowę linii gazociągowej w Ochli, Gumienicach i w Łukaszewie oraz punktu segregacji odpadów.
-dożywianie w szkole, z końcem marca kończymy duże dożywianie w szkołach. Pani Minister Łybacka już nie dopłaca do dożywiania i Ministerstwo Oświaty nic nie mówi. Nas stać na tyle na ile możemy, stać nas na dożywianie zimowe,
-przygotowujemy wyprawki dla pierwszoklasistów,
-na robotach publicznych mamy 5 pracowników bardzo zdyscyplinowanych, starsi są już za pewni siebie,
-dziś było spotkanie, zatrudnimy 5 osób , zwrot kosztów z Powiatowego Biura Pracy po 450,00 zł na pracownika. Być może będą jeszcze dodatkowe środki na roboty publiczne. Prawdopodobnie dostaniemy 6 osób na melioracje tu ma być odpłatność Powiatowego Biura Pracy w 100 %. Jest 11 osób które odciążą opiekę społeczną. Mamy 6 stażystów w szkole podstawowej, w bibliotece, opiece społecznej, w Urzędzie.
-mamy przejąć część dróg powiatowych, nam powinno przypaść 21 km dróg powiatowych i rada musi zadecydować. 21 km jest to dużo, wyszło takie prawo, Mówi się że Powiat dałby na te drogi 60.000,00 zł.
-powiat zwraca się by zatrudnić doradców nauczycielom. Zwróciłem się do Dyrektorów Szkół i powiedzieli, że oni nie potrzebują metodyków. Będzie też spotkanie z dyrektorami i niech oni zadecydują. Byłoby to 4 godziny tygodniowo.
Pani Kokocińska Irena sołtys wsi Gumienice powiedziała, że do planu potrzeb w Gumienicach chce dołączyć wymianę 3 okien w Strażnicy i odwodnienie świetlicy.
Burmistrz powiedział żeby świetlice zostawić na komisje Rady, drobne prace będą wykonywane.
Radny Kędziora Jerzy powiedział - dobrze że drogi powiatowe przejdą do gminy bo do tej pory nie miał ich kto naprawiać a tak do Gminy będziemy się zwracać.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział, że 1 km naprawy drogi cienką nakładką kosztuje 120.000,00 zł, jest to bardzo dużo środków.
Radny Dutkowiak Zdzisław zabrał głos w sprawie ustalonej opłaty za zajmowanie pasa drogowego, zapytał czy to jest egzekwowane, bo w Kromolicach przejeżdżała Komisja i pas nadal jest zajęty. Chodzi o Pana Gorzelannego,
-powiedział, że jest to droga powiatowa a dziury naprawia gmina, zapytał też czy Powiat będzie egzekwował należności za zajęcie pasa drogowego.
Burmistrz odpowiedział, że dziury na drogach powstały po zimie więc naprawimy je.
Pan Curyk Piotr powiedział, że jeżeli sprawa dotyczy drogi czy pasa drogowego przy powiatowej drodze to należy to zgłaszać do powiatu to oni przyjadą.
Radny Fabisiak Stefan powiedział, mówi się o likwidacji szkół filialnych w Bułakowie i Kromolicach a nie mówi się o Wziąchowie. Jak wszystkie szkoły likwidować to wszystkie.
Sołtys wsi Bułaków Naglak Grażyna poparła wypowiedź radnego Fabisiaka a następnie powiedziała; jest 30 dzieci w Bułakowie i 5 nauczycieli, może najpierw należałoby zacząć od oszczędności zatrudnienia.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk odpowiedział że nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo, to gwarantuje mu Karta Nauczyciela. Jeżeli będzie mniej nauczycieli czy mamy płacić jeszcze nadgodziny. Przyjedziemy na zebranie do Bułakowa będziemy rozmawiać. Dlaczego nie Wziąchów tylko Kromolice i Bułaków , była taka sugestia że najmniej dzieci jest w Kromolicach i Bułakowie. Według urodzeń w Bułakowie jest najmniej dzieci w jednym roku nie urodziło się żadne dziecko. Wziąchów jak tak dalej pójdzie to też będzie podlegał likwidacji. W szkołach podstawowych jest coraz mniej dzieci a Wziąchów ma w tej chwili 44 dzieci. To nie jest przyjemne by ludziom mówić nieprzyjemne rzeczy. Teraz nauczyciele mają coraz wyższe wykształcenie i to coraz więcej kosztuje. W Bułakowie w br. będziemy łączyć dwie klasy w jedną bo w klasie nie może być 5 dzieci. Możemy utrzymać szkołę a mieszkańcy zatrudnią i opłacą nauczycieli. Jeżeli popłyną pieniądze i będą rodzić się dzieci to szkoła będzie.
Radny Ireneusz Mucha powiedział, że nie chce być przeciwny Panu Fabisiakowi i Pani Naglak ale dzieci jest coraz mniej, zmierza do tego że koszty
utrzymania rosną.
Radny Fabisiak Stefan odpowiedział, że można dzieci z Małgowa wozić do Bułakowa, po co robiono sanitariaty.
Burmistrz odpowiedział że w Bułakowie są już trzeci rok sanitariaty, 3 lata dzieci nie chodzą siusiać na dwór, 3 lata uczą się higieny, robiłem to dla dzieci wiejskich żeby nie miały gorzej niż dzieci miejskie. Wszystkiego nie zamykamy bo zerówka zostaje a może też szkoła. Jeżeli Rada przegłosuje to zostawimy szkołę i nic w Bułakowie nie robimy.
Przewodniczący Rady przypomniał, że w Kromolicach miała być szkoła 8 klasowa, były wydane środki finansowe na dokumentację i leży ona w szufladzie.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk powiedział, że na jedno dziecko wydajemy bardzo dużo środków, możemy wydawać na dzieci i nic nie robić w gminie.
Wobec zrealizowania porządku obrad, Przewodniczący Rady o godzinie 17:15 zamknął sesję.

Protokołowała:
Aniela Szydłowska
Inspektor ds. Rady



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Jacek Andraszak
Informację wprowadził: Jacek Andraszak
Opublikowany dnia: 2004-03-12
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie