Protokół nr XI/03z Sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 30 grudnia 2003 roku
w sali Miejsko - Gminnego Ośrodka kultury w Pogorzeli.
XI Sesja Rady Miejskiej w Pogorzeli rozpoczęła się o godz. 12-tej. Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski.
Przewodniczący Rady Miejskiej po stwierdzeniu quorum na podstawie listy obecności, załącznik nr 1 do protokołu powiedział, że na 15 radnych obecnych jest 15 radnych wobec czego Rada może obradować i podejmować uchwały.
Powitał radnych Rady Miejskiej, Burmistrza Pogorzeli Zdzisława Kowalczyka, zaproszonych gości, pracowników Urzędu. Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował następujący porządek obrad:
1.Otwarcie
2. Przyjęcie porządku obrad
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji
4. Informacja z podjętych uchwał
5. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Burmistrza
6. Sprawozdanie z działalności między sesyjnej Rady Miejskiej
7. Wnioski i postulaty radnych
8. Podjęcie uchwały w sprawie:
- przeniesień w budżecie gminy w roku 2003
- przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej na rok 2004
- utworzenia i przyjęcia planu statutu Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy
- przyjęcie planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2004
9.Udzielenie odpowiedzi na wnioski i postulaty radnych
10.Dyskusja
12.Wspólny opłatek
Radny Rybka Krzysztof powiedział, że ma szczególną przyjemność poinformować, że Burmistrz Zdzisław Kowalczyk otrzymał wyróżnienie Powiatu za wkład pracy w sport i za to że pomaga rozwijać się Szkolnemu Związkowi Sportowemu Przy ZSOiZ. Wyróżnienie Burmistrzowi wręczyli uczniowie ZSOiZ w Pogorzeli za co Burmistrz serdecznie podziękował.
Do pkt. 1
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powitał radnych oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Miejskiego jak stanowi zał, nr 2 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 2,
Radni przyjęli jednomyślnie zaproponowany porządek obrad sesji Rady Miejskiej.
Do pkt. 3
Przewodniczący Rady Miejskiej wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji zaznaczając, że protokół z X Sesji Rady był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został przyjęty przez radnych.
Do pkt. 4
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na X sesji Rady jak stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 5
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk złożył informację z działalności w okresie między sesyjnym jak stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Zapoznał z przeprowadzonymi przetargami w okresie między sesyjnym jak stanowią załączniki nr 5, 6.
Następnie Burmistrz powiedział, że gmina przygotowuje się opracowania planu zagospodarowania przestrzennego fragmentarycznie, będziemy przygotowywać teren pod oczyszczalnię ścieków, teren po kolei, kończą się działki budowlane i chcemy przeznaczyć teren IV i V klasy pod budownictwo w kierunku Strzelnicy.
Gminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich zlecił opracowanie Wstępne Studium Wykonalności.
Służba Zdrowia - lekarze którzy protestują powiedzieli, że od nowego roku nie będą obsługiwać pacjentów do protestu przychylają się samorządy. Chciałem wyjaśnić, że lekarze rodzinni mają mieć swoją karetkę , mają mieć dializę do płukania nerek bez dodatkowych środków. Codziennie w powiecie korzysta 1400 osób z usług lekarza. Starosta powołała sztab kryzysowy ale tam nie ma mowy o służbie zdrowia, są tylko sytuacje kryzysowe. Lekarze będą pracować ale za pieniądze a recepta będzie realizowana na 100 %. Karetka Pogotowia będzie jeździła ze szpitala ale nie idą za tym pieniądze. Sytuacja jest patowa, nie wiadomo jeżeli nie podpiszą kontraktu co będzie z pacjentem. Gdy będę wiedział jutro co się dowiem w Gostyniu to zaraz powiadomię sołtysów.
Do pkt. 6
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powiedział że w okresie między sesyjnym /dwutygodniowym/ nie było żadnego posiedzenia komisji . Na moje ręce został złożony projekt budżetu gminy na rok 2004.
Do pkt. 7
Wniosków i postulatów nie zgłoszono.
Do pkt. 8
Skarbnik Gminy Teresa Lempach przestawiła projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003. Następnie Przewodniczący Rady Eugeniusz Sieszulski poinformował, że dziś przed sesją odbyło się spotkanie radnych , na którym radni zapoznali się ze wszystkimi projektami uchwał które są przedmiotem dzisiejszej sesji. Do projektów uchwał radni nie wnieśli uwag.
Wobec powyższego Przewodniczący Rady odczytał treść uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 a następnie poprosił o jej przegłosowanie.
Za przyjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XI/69/03 w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2003 stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski powiedział, że plan pracy Rady Miejskiej wynika z pracy komisji które obradują na swoich posiedzeniach dlatego poprosił Przewodniczącego Komisji Spraw Społecznych Krzysztofa Rybkę o przedstawienie planu pracy Komisji na rok 2004. Przewodniczący Komisji Krzysztof Rybka odczytał treść planu pracy Komisji na rok 2004 jak stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa odczytał treść planu pracy Komisji na rok 2004 jak stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
Następnie Przewodniczący Rady odczytał plan pracy Rady Miejskiej na rok 2004 jak stanowi zał. nr 10 do protokołu. Po przedstawieniu planów pracy Przewodniczący Rady odczytał treść projektu uchwały w sprawie planu pracy Rady Miejskiej na rok 2004 po czym poprosił o przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XI/70/03 w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Miejskiej na 2004 rok radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XI/70/03 stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
Pan Marian Andrzejewski przedstawił projekt uchwały w sprawie utworzenia i przyjęcia statutu Związku Gmin Górnej Baryczy powiedział, że ten projekt uchwały jest kontynuacją tego co mówiliśmy 3 lata temu. Sprawę związku Związku Gmin Baryczy pilotuje Gmina Krotoszyn. Jest to już wersja ostateczna, którą przyjmie Ministerstwo, myślę że Państwo przyjmiecie tą uchwałę. W tej uchwale uchyla się uchwałę nr XXVII/139/01 z dnia 27.2.01 r w sprawie przystąpienia Miasta i Gminy Pogorzela do Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy oraz uchwałę nr XXIX/151/01 z dnia 27.04.01 w sprawie przyjęcia statutu Związku Gmin Zlewni Górnej Baryczy.
Następnie Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski odczytał treść uchwały w sprawie utworzenia i przyjęcia statutu Związku Gmin Górnej Baryczy po czym poprosił radnych o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwały nr XI/71/03 w sprawie utworzenia i przyjęcia statutu Gmin Związku Górnej Baryczy radni głosowali jednogłośnie, głosów przeciwnych nie było. Uchwała nr XI/71/03 stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokołu.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Barbara Owsianowska przedstawiła projekt uchwały Komisji w sprawie przyjęcia planu pracy na rok 2004 jak również plan pracy Komisji na 2004 rok który stanowi zał. nr 13 do niniejszego protokołu. Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski oczytał treść uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2004 po czym poprosił o jej przegłosowanie. Za przyjęciem uchwał nr XI/72/03 w sprawie przyjęcia plany pracy Komisji Rewizyjnej na rok 2004 radni głosowali jednogłośnie. Uchwała nr XI/72/03 stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Do pkt. 9
Odpowiedzi nie udzielano gdyż nie zgłoszono wniosków i postulatów.
Do pkt. 10
Pan Włodzimierz Kogut Dyr. Szkoły Podstawowej powiedział, że po raz trzeci szkoła ma przyznany kurs komputerowy dla bezrobotnych gminy Pogorzela i w tym roku można nauczyć się rozliczania z Urzędem Skarbowym, KRUS, ZUS, podstawy księgowości - aspekty prawne, obsługa i zagrożenia w środowisku WINDOWS, wykorzystanie komputera do prowadzenia własnej działalności. Zajęcia będą trwały w szkole od godz. 8-mej do 16-tejy lub 17-tej w 2 grupach. Otrzymamy za ten kurs 8 tys. złotych i przeznaczymy na zakupienie oporządzenia komputerowego. Podziękował Pani Sołtys Naglak Grażynie i całej wsi, którzy zajęli się przygotowaniem imprezy w Bułakowie. Jednocześnie przeprosił za to że nie mógł być w Bułakowie bo nie może być wszędzie a tam były inne osoby z Komitetu Współpracy. Poprzednią imprezę przygotowały Gumienice za co też im podziękował. Zapraszał następnych sołtysów do wzięcia udziału w latach następnych do zorganizowania podobnych imprez.
Burmistrz Zdzisław Kowalczyk poinformował, że w bieżącym roku odbywało się dożywianie dzieci we wszystkich szkołach wszystkich dzieci. Na dziś nie ma żadnych przesłanek czy jakieś pieniądze pójdą za tym, ale podjęliśmy decyzje , że nie wozimy zupek na wioski a dożywiamy dzieci wytypowane w Pogorzeli. Jeżeli będzie można, to dalej będziemy kontynuować dożywianie a jeżeli nie to ograniczymy.
Pan Curyk Przewodniczący Rady Powiatu przedstawiła sprawy jakimi Rada Powiatu zajmowała się w dniu 18 grudnia 2003 roku:
-podjęto uchwałę o utworzeniu Społecznej Straży Rybackiej dla terenu Powiatu Gostyńskiego / na wniosek PZW/,
-ustalono opłaty na zajmowanie pasa drogowego dróg powiatowych,
-przyznano stypendium sportowe dla mieszkańców powiatu /amatorów/ gostyńskiego osiągających wysokie wyniki sportowe /reprezentant kraju w danej dyscyplinie, lub wysokie miejsce w mistrzostwach kraju/,
-dokonuje się stopniowej likwidacji Gimnazjum Samorządowego w Gostyniu przy LO,
-przyjęto stanowisko Rady Powiatu w sprawie zapewnienia opieki medycznej na terenie powiatu gostyńskiego,
-przyjęto stanowisko dotyczące szczegółowych zasad i trybu udzielania pomocy rolnikom poszkodowanym wskutek klęski suszy w 2003 roku.
Następnie przedstawił sprawy z prac Zarządu Powiatu:
-zmieniono przeznaczenie przyznanej dotacji dla OSP w Elżbietkowie na zakup sprzętu p.poż,
-zwiększono zatrudnienie o 0,5 etatu w ZSOiZ w Pogorzeli,
-ustalono zasady wynajmowania sali sportowej w ZSOiZ w Pogorzeli,
-wyrażono zgodę na rozpoczęcie pracy związanej z nadaniem szkole imienia „Ziemi Pogorzelskiej”.
-poręczono kredyt w wysokości 1 min zł dla Szpitala Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu.
Pan Sierszulski Eugeniusz wyjaśnił, że w sprawie dotyczącej znakowania świń Agencja Restrukturyzacji i Mechanizacji Rolnictwa otrzymała pismo od lekarza wojewódzkiego weterynarii, że od 1 lutego 2004 roku rolnik nie będzie mógł sprzedać świń w nie oznakowany sposób tak jak mówi ustawa weterynaryjna
Rolnicy muszą do nas przyjechać, muszą nadać gospodarstwu numer. Jeżeli rolnicy nie mają tego oznakowania nie będą mogli sprzedać żadnej sztuki. Zwierzęta muszą być oznakowanie, do tego będą prowadzone jeszcze księgi stada świń..
Rzeźnie mają obowiązek zgłaszania sztuk skupionych, ubitych. Rolnik dostaje numer który ma stosować.
Radny Krzekotowski Marian zapytał jak przedstawia się sprawa kolczyków dla bydła.
Pan Eugeniusz Sierszulski odpowiedział, że do tego roku kolczykowanie cieląt nowo narodzonych jest na koszt państwa, natomiast od nowego roku rolnik musi wykupić kolczyki i opłacić paszport. Dalej powiedział, że trwa akcja szkoleniowa dla rolników, w najbliższym czasie odbędzie się szkolenie w Głuchowie potem w Ochli i Józefowie Ochelskim.
Do pkt. 11
Głos zabrała radna Pazoła Maria i złożyła wszystkim Życzenia Noworoczne żeby rok 2004 darzył wszystkich dobrymi dniami, ciepłem, przekazała życzenia również rodzinom tu obecnych a tych którzy nie będą się bawili na balach zaprosiła na spędzenie Sylwestra na rynku na godzinę 23,00.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski podziękował radnym i wszystkim obecnym za udział w Sesji Rady Miejskiej i tym samym o godz. 14,00 zamknął XI Sesję. Radny Rybka Krzysztof zaintonował kolędę. Następnie przystąpiono do złożenia sobie Życzeń Noworocznych i podzielenia się opłatkiem.
Protokołował:
Aniela Szydłowska