Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr XIII/08

Protokół nr XIII/08

Numer dokumentu: 13
Rok: 2008

P r o t o k ó ł nr XIII/08


z XIII sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli odbytej w dniu 14 lutego 2008 roku w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli.


Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski o godzinie 16:00 otworzył XIII sesję Rady Miejskiej w Pogorzeli, powitał Burmistrza, Sekretarza Gminy, radnych, sołtysów, pracowników Urzędu Miejskiego w Pogorzeli oraz zaproszonych gości. Na podstawie listy obecności – załącznik nr 1 do protokołu – Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził quorum, obecnych było 15 radnych, wobec czego Rada mogła obradować i podejmować uchwały.

Przewodniczący Rady przedstawił następujący porządek obrad sesji:
1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
4. Informacja z podjętych uchwał na XII Sesji Rady Miejskiej.
5. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza.
6. Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisji Rady Miejskiej.
7. Informacja Przewodniczącego Rady o zgłoszonych interpelacjach
i udzielonych odpowiedziach.
8. Informacja z działalności Rady Powiatu.
9. Interpelacje i zapytania radnych.
10. Sprawozdania z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
w Pogorzeli, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli, Świetlicy
Środowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Pogorzeli i Świetlicy Środowiskowej przy Gimnazjum w Pogorzeli.
11. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
- zmian w budżecie na rok 2008,
- współdziałania z Gminą Jarocin,
- wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu,
- udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2008 roku,
- przeznaczenia do sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej
położonej w Pogorzeli przy ulicy Krobskiej,
- zasad korzystania ze stołówek szkolnych zorganizowanych w szkołach
prowadzonych przez Gminę Pogorzela,
- zmieniajaca uchwałę Rady Miejskiej w Pogorzeli w sprawie zaciągnięcia
zobowiązań finansowych z tytułu udzielenia poręczenia wekslowego.
12. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
13. Wolne głosy i wnioski.
14. Dyskusja.
15. Zamknięcie.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wniósł o wprowadzenie w punkcie 11 dwóch projektów uchwał: w sprawie zasad korzystania ze stołówek szkolnych zorganizowanych w szkołach prowadzonych przez Gminę Pogorzela oraz zmieniającą uchwałę Rady Miejskiej w Pogorzeli w sprawie zaciągnięcia zobowiązań finansowych z tytułu udzielenia poręczenia wekslowego. Radni jednogłośnie przyjęli wprowadzenie zmian do porządku obrad, a następnie jednomyślnie 15 głosami przyjęli porządek obrad XIII sesji Rady Miejskiej w Pogorzeli.
Ad.3 Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski wystąpił do radnych o przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Miejskiej zaznaczając, że protokół był wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz przed dzisiejszą sesją i do chwili obecnej nie wniesiono żadnych uwag, poprawek i zastrzeżeń. Protokół został jednogłośnie, 15 głosami przyjęty przez radnych.
Ad.4 Informacja z podjętych uchwał na XII sesji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Sierszulski odczytał treść sprawozdania z realizacji podjętych uchwał na XII sesji Rady Miejskiej, jak stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Ad.5 Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza.
Burmistrz Piotr Curyk złożył sprawozdanie z działalności międzysesyjnej jak stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu. Ponadto przedstawił następujące informacje:
- młodzieżowe drużyny pożarnicze z terenu gminy Pogorzela zajęły bardzo wysokie pozycje na turnieju pożarniczym w Skoraszewicach, chłopcy zajęli I miejsce, a dziewczęta II,
- w Gimnazjum w Pogorzeli odbyło się spotkanie uczniów z żużlowcami Unii Leszno,
- za zgodą wyrażoną na ostatnim posiedzeniu komisji Rady wysłane zostało zgłoszenie do budowy boiska wielofunkcyjnego na terenie gminy Pogorzela, wartość tego przedsięwzięcia to 1.000.000 zł, z czego 1/3 wykłada gmina, tyle samo państwo oraz województwo, jeśli wszystko się powiedzie być może uda się wybudować taki obiekt,
- zlecono wykonanie studium zagospodarowania przestrzennego na terenie przebiegu obwodnicy na ul. Zielonej, wskazane zostały działki, które mogłyby być przeznaczone na tereny usług lub tereny mieszkalne, gdyby ktoś był tym tematem zainteresowany zgłosić się może do urzędu do pana Adama Wierzbickiego,
- zakupiony został sprzęt do chwytania bezpańskich psów: wędka, klatka i ubiór, tak, aby pracownik łapiący zwierzę mógł się czuć bardziej bezpiecznie, poza tym na dzisiejszej sesji ma zostać podjęta uchwała dotycząca współpracy z gminą Jarocin, podpisane zostało bowiem porozumienie na mocy którego będzie można przekazywać bezpańskie psy z terenu gminy Pogorzela do schroniska w Radlinie położonego niedaleko Jarocina, co choć w jakimś stopniu rozwiąże problem jaki gmina ma z takimi zwierzętami, nie posiada bowiem miejsca i warunków do ich przechowywania.
Ad.6 Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Komisji Rady Miejskiej.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Krzysztof Rybka przedstawił sprawozdanie z posiedzenia Komisji Wspólnych jak stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Barbara Owsianowska przedstawiła sprawozdanie z posiedzenia tejże Komisji jak stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
Ad.7 Informacja Przewodniczącego Rady o złożonych interpelacjach i udzielonych odpowiedziach.
Nie udzielano odpowiedzi na interpelacje radnych, ponieważ takowych wcześniej nie zgłoszono.
Ad.8 Informacja z działalności Rady Powiatu.
Ze względu na nieobecność radnych powiatowych informacja nie została przedstawiona.
Ad.9 Interpelacje i zapytania radnych.
Interpelacji i zapytań nie zgłoszono.
Ad.10 Sprawozdania z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
w Pogorzeli, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli, Świetlicy
Środowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Pogorzeli i Świetlicy Środowiskowej przy Gimnazjum w Pogorzeli.
Sprawozdanie z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli oraz sprawozdanie z działalności Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli złożyła Dyrektor M-GOK oraz Kierownik BPMiG Renata Tuszyńska jak stanowią załącznik nr 7 i nr 8 do protokołu.
Następnie sprawozdanie z działalności Świetlicy Środowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli i Świetlicy Środowiskowej przy Gimnazjum w Pogorzeli przedstawiła Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pogorzeli Renata Sierszulska jak stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
Ad.11 Podjęcie uchwał Rady Miejskiej w sprawie:
- zmian w budżecie na rok 2008,
Skarbnik Gminy Teresa Lempach przedstawiła zmiany w budżecie na rok 2008 jak stanowią załączniki do uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2008 rok. Uwag nie zgłoszono, wobec czego Przewodniczący zarządził głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/88/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 roku w sprawie zmian w budżecie na rok 2008 głosowało jednomyślnie 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.
- współdziałania z Gminą Jarocin,
Wyjaśnienia do ww. projektu uchwały przedstawił Burmistrz oznajmiając, że razem z wójtem Pępowa odbyli spotkanie z Burmistrzem Jarocina, podczas którego doszło do porozumienia w sprawie przyjmowania bezpańskich psów do schroniska w Radlinie w gminie Jarocin. Jest możliwość odpłatnego przekazywania psów z terenu gminy Pogorzela w to miejsce, co w pewien sposób rozwiązało by problem jaki istnieje z bezdomnymi zwierzętami. Jakie będą dokładne warunki tej współpracy dopiero się okaże, uchwała nie zobowiązuje jak na razie do ponoszenia jakichkolwiek kosztów, wszystko dopiero ma zostać ustalone. Jednakże, aby mogło dojść do takiej współpracy musi zostać podjęta ta uchwała, aby gmina Jarocin mogła również podjąć uchwałę o współpracy z gminą Pogorzela.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w ww. sprawie. Uwag nie zgłoszono, wobec czego projekt uchwały został poddany pod głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/89/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie współdziałania z Gminą Jarocin głosowało jednomyślnie 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 12 do protokołu.
- wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu,
Przystąpiono do wyboru Komisji Skrutacyjnej dla przeprowadzenia wyboru ławników. W skład ww. komisji zaproponowano:
1. radnego – Andrzeja Gadzińskiego
2. radnego – Stefana Fabisiaka
3. radnego – Krzysztofa Rybkę
Zgłoszeni kandydaci wyrazili zgodę na pracę w tejże komisji.
W tym punkcie członek Zespołu Opiniodawczego o zgłoszonych kandydatach na ławników – Gabriela Majchrzak przedstawiła opinię o poszczególnych kandydatach, która stanowi załącznik nr 13 do protokołu.
Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej – Krzysztof Rybka wyjaśnił zasady głosowania. Po czym komisja przystąpiła do przygotowania kart do głosowania. Po zakończeniu prac przygotowawczych Komisja Skrutacyjna rozdała radnym karty do głosowania.
Po odbyciu aktu głosowania komisja przystąpiła do obliczania oddanych głosów. Następnie przewodniczący Komisji Skrutacyjnej odczytał protokół komisji z przeprowadzenia wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu, który stanowi załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu. Uwag nie zgłoszono, wobec czego projekt uchwały został poddany pod głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/90/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Gostyniu głosowało jednomyślnie 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 15 do protokołu.
- udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2008 roku,
Burmistrz poinformował, że w uchwale mowa jest o pomocy finansowej powiatowi gostyńskiemu na remont nawierzchni masą bitumiczną drogi powiatowej Pogorzela – Elżbietków w stronę Siedmiodrogowa. Oznajmił, że po wizycie, którą złożył wraz z radnymi powiatowymi i delegacją z Elżbietkowa w starostwie władze powiatu postanowiły zrobić tę drogę, ale zgodnie z zasadami jakie przyjęto w ubiegłym roku. Droga III kategorii, do której zaliczona jest droga w Elżbietkowie będzie naprawiona dopiero wtedy, gdy będzie w bardzo złym stanie, jeśli natomiast gmina dofinansuje do wysokości połowy kosztów jej naprawę wówczas powiat deklaruje dołożenie drugiej połowy i droga będzie remontowana. W tym przypadku wieś Elżbietków, a dokładnie Komitet Leśny, który u nich działa zadeklarował kwotę 50.000 zł na ww. zadanie, więc jeśli dziś Rada postanowi przeznaczyć z gminnego budżetu również 50.000 zł wówczas powiat wyłoży 100.000 zł i remont drogi zostanie przeprowadzony.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w powyższej sprawie. Uwag nie zgłoszono, wobec czego nastąpiło głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/91/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2008 roku głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosowania. Uchwała stanowi załącznik nr 16 do protokołu.
- przeznaczenia do sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Pogorzeli przy ulicy Krobskiej,
Burmistrz oznajmił, że dopiero z końcem ubiegłego roku sprawa byłej mleczarni została załatwiona i gmina jest właścicielem nieruchomości. Z przodu jest budynek mieszkalny, a z tyłu są budynki po byłej zlewni mleka. Pojawiło się dwóch potencjalnych klientów chcących nabyć ten teren i obiekty. Mieszka tam również pan Horała z rodziną, były kierownik rewiru, więc najpierw musiałby zostać wydzielony kawałek gruntu, by pan Horała miał tam jakąś własność. Z tyłu znajduje się teren zielony, który zgodnie z wolą radnych zostawiony ma być dla ZSOiZ, tak by nadal mogli korzystać z boiska, można spróbować też wykupić lub zamienić dalszą część tego terenu od prywatnego właściciela, by powiększyć jeszcze boisko. Burmistrz zaznaczył, że dalsze nie podejmowanie żadnych czynności z tym obiektem spowoduje jego kompletną degradację, wówczas pozostanie go jedynie zburzyć. Dodał, że można i trzeba walczyć, by powiat w swoich planach umieścił budowę sali, ale w najbliższym czasie jest to niemożliwe, ponieważ powiat ma wiele innych priorytetowych wydatków, natomiast gmina jeśli rozpocznie budowę kanalizacji również nie będzie najlepiej stanie wyłożyć pieniędzy, więc najlepiej byłoby ten obiekt sprzedać, by nie niszczał. Jeśli uchwała zostanie podjęta zlecona zostanie wycena i podział gruntu, ogłoszenie o sprzedaży ukaże się w Internecie, w prasie, tak by znalazł się przyzwoity klient z dobrą ceną. Burmistrz oznajmił, iż co do dokładnego podziału gruntu to chciałby to uzgodnić z geodetą i dyrektorem ZSOiZ, aby przeznaczyć taką powierzchnie dla szkoły, jaka będzie potrzebna.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Pogorzeli przy ulicy Krobskiej. Uwag nie zgłoszono, wobec czego nastąpiło głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/92/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Pogorzeli przy ulicy Krobskiej głosowało 11 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosowania Uchwała stanowi załącznik nr 17 do protokołu.
- zasad korzystania ze stołówek szkolnych zorganizowanych w szkołach
prowadzonych przez Gminę Pogorzela,
Wyjaśnienia do uchwały złożyła dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty Jolanta Banaszek, która poinformowała, że wojewoda wielkopolski rozstrzygnięciem nadzorczym orzekł nieważność poprzedniej uchwały odnośnie stołówek szkolnych ze względu na to, iż uchwała ta nie jest aktem prawa miejscowego i nie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym, jak również stawek za obiady nie powinien ustalać dyrektor szkoły w porozumieniu z burmistrzem, tylko rada. Dodała, że należy się podporządkować temu rozstrzygnięciu wojewody, gdzie art. 67 a wprowadzający te stołówkę szkolną powierza ustalenie zasad korzystania ze stołówek szkolnych organowi prowadzącemu szkołę i występuje tu luka w prawie, gdzie w art. 5 c o systemie oświaty nie mówi się dokładnie czy tę uchwałę i te wszystkie stawki podpisuje organ wykonawczy, czyli burmistrz, czy organ stanowiący, czyli rada. Pierwsza uchwała była sporządzona na podstawie wzorca wysłanego przez doktora prawa pana Sypniewskiego, ale została unieważniona.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały w sprawie zasad korzystania ze stołówek szkolnych zorganizowanych w szkołach, prowadzonych przez Gminę Pogorzela , a następnie wobec braku uwag zarządził głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/93/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie zasad korzystania ze stołówek szkolnych zorganizowanych w szkołach prowadzonych przez Gminę Pogorzela, głosowało jednomyślnie 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 18 do protokołu.
- zmieniającą uchwałę Rady Miejskiej w Pogorzeli w sprawie zaciągnięcia
zobowiązań finansowych z tytułu udzielenia poręczenia wekslowego,
Sekretarz Jerzy Hejduk oznajmił, że w sierpniu 2007 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia zobowiązań finansowych z tytułu udzielenia poręczenia wekslowego. W uchwale tej było dokładne rozbicie na lata spłaty tego kredytu przez Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie na kwoty i ogólną sumę. Następnie już po podjęciu tej uchwały na skutek sugestii MZO Rada podjęła w grudniu zeszłego roku uchwałę porządkującą tę uchwałę pierwszą z sierpnia 2007 roku, chodziło tam o podwyższenie sumy poręczenia o ok. 230 zł z 251.163, 71 zł na kwotę 251.391,15 zł i kwota poręczenia w ostatnim roku spłaty 2021 też się zmieniła o bardzo niewielką kwotę, bo z 10.194,512 zł na 10.421,95 zł. Okazało się, że Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła w trybie nadzoru naruszenie prawa w tej uchwale drugiej, zmieniającej z grudnia 2007 roku, słusznie dopatrzyła się, że umknęło to przy podejmowaniu tej uchwały grudniowej, że trzeba też zmienić ogólną kwotę poręczenia jaka jest określana w § 1 ust. 2. Jednocześnie RIO zaznaczyło, że to naruszenie prawa ma charakter nieistotny w tej uchwale, prawdopodobnie mogłaby ta uchwała grudniowa pozostać w obiegu prawnym, jednak lepszym rozwiązaniem będzie podjęcie tej uchwały, która ureguluje wszystko, odpowiednio zmieni tę uchwale z sierpnia i uchyli te uchwałę grudniową.
Przewodniczący Rady przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę Rady Miejskiej w Pogorzeli w sprawie zaciągnięcia zobowiązań finansowych z tytułu udzielenia poręczenia wekslowego. Uwag nie zgłoszono, wobec czego projekt uchwały został poddany pod głosowanie.
Za przyjęciem uchwały nr XIII/94/08 Rady Miejskiej w Pogorzeli z dnia 14 lutego 2008 r. zmieniającej uchwałę Rady Miejskiej w Pogorzeli w sprawie zaciągnięcia zobowiązań finansowych z tytułu udzielenia poręczenia wekslowego głosowało jednomyślnie 15 radnych. Uchwała stanowi załącznik nr 19 do protokołu.
Ad.12 Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Nie odpowiadano na interpelacje i zapytania radnych, ponieważ wcześniej takowych nie zgłaszano.
Ad.13 Wolne głosy i wnioski.
Głos zabrał sołtys Elżbietkowa Mirosław Wilczyński, który podziękował radnym i burmistrzowi za wyrażenie zgody i podjęcie uchwały dotyczącej przebudowy drogi w Elżbietkowie, dzięki czemu wyremontowany zostanie kolejny odcinek drogi.
Ad.14 Zamknięcie.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Eugeniusz Sierszulski podziękował wszystkim obecnym za uczestnictwo w sesji i o godzinie 18.30 zamknął XIII sesję Rady Miejskiej w Pogorzeli.


Protokołowała:
Ewa Dorczyk






Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Ewa Dorczyk
Informację wprowadził: Ewa Mazurek
Opublikowany dnia: 2008-02-14
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-10-31
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie